fot. twitter.com/MON_GOV_PL

Obchody Dnia Weterana na Mazurach

W Giżycku na Mazurach trwają obchody Dnia Weterana Działań poza Granica Państwa. W wydarzeniu udział wzięło kilkuset uczestników misji zagranicznych: nie tylko żołnierzy, ale także policjantów czy funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. Na uroczystościach nie zabrakło przedstawicieli władzy.

Dzień Weterana obchodzą nie tylko żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych, ale także cywile, którzy pełnili służbę poza granicami Polski. Status weterana posiada obecnie ok. 16 tys. osób, z czego siedmiuset to weterani poszkodowani. Swoją służbę pełnili m.in. w Syrii, Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Iraku czy Afganistanie.

Nie tylko o weteranach, ale także o tych, którzy służbę Rzeczypospolitej przypłacili życiem – pamiętał w specjalnym liście skierowanym w związku z uroczystościami prezydent Andrzej Duda. Treść dokumentu odczytał gen. bryg. Jarosław Kraszewski.

„Dajemy w ten sposób świadectwo naszej solidarności, solidarności wolnego świata z tymi, których dotyka zło i nieszczęście. Ponad 100 naszych bohaterów oddało swoje życie na obcej ziemi, aby mógł na niej zapanować pokój” – wskazał w dokumencie szef państwa polskiego.

To właśnie pokój jest szczególną wartością, którą poprzez swoją postawę nieśli weterani – zaznaczył w trakcie Mszy św. biskup polowy Wojska Polskiego ks. bp Józef Guzdek.

– Jezus posyła nasz wszystkich, abyśmy głosili i czynili pokój. Gdy wzmaga się przemoc nie wolno nam milczeć – mówił biskup polowy Wojska Polskiego.

Bohaterska postawa polskich weteranów może stać się wzorem dla przyszłych pokoleń – podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych Sebastian Chwałek.

– Mam nadzieję, że młode pokolenia funkcjonariuszy przejmować będą od was dobre wzorce zachowań i będą dbać o dobro Ojczyzny tak, jak wy to czynicie – zaznaczył wiceminister spraw wewnętrznych.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj