fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. bp I. Dec: Świat akademicki jest zakażony ideologią neomarksistowską. Dlatego kongres „Katolicy a wychowanie” jest w tej chwili bardzo potrzebny

Świat akademicki niestety jest dzisiaj zakażony ideologią neomarksistowską. Dlatego mamy ludzi, którzy zatracili świadomość wartości prawdy, dobra, piękna i świętości. Jest potrzebna jakaś refleksja, żeby proces kształcenia młodego pokolenia był ukierunkowany na rozwój człowieka w wymiarze religijnym. Religia jest syntezą wszystkich wartości. Dlatego kongres, który organizuje WSKSiM, jest w tej chwili bardzo potrzebny – zwracał uwagę ks. bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W dniach 20-21 listopada w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbędzie się XIII Międzynarodowy Kongres „Katolicy a wychowanie”. Studium dedykowane jest ks. kard. Zenonowi Grocholewskiemu. [czytaj więcej]

– My, duchowni, jesteśmy przerażeni tym, co słyszeliśmy i widzieliśmy na ulicach w naszym kraju. To jest powód do podjęcia refleksji, abyśmy zrobili coś, żeby instytucje wychowawcze (…) kształtowały człowieka według myśli Bożej i rozwijały osobowość. W języku teologicznym czy ascetycznym nazywa się to wzrastaniem w doskonałości. Rozwijanie uzdolnień intelektualnych, moralnych i religijnych jest dążeniem do świętości.  Dlatego kongres, który organizuje Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, jest w tej chwili bardzo potrzebny. Refleksja będzie źródłem działania. Najpierw trzeba sprawę rozważyć, rozeznać, przemyśleć, a potem wytyczyć jakieś cele i podjąć właściwe działania – zaznaczył ks. bp Ignacy Dec.

W kongresie wezmą udział duchowni i naukowcy z innych państw, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat wychowywania katolików na świecie.

– To jest bardzo ważny wymiar kongresu. Będzie to globalne spojrzenie na procesy, które zachodzą właściwie w różnych kręgach kulturowych naszego globu. (…) Człowiek wszędzie ma tę samą naturę, dlatego to, co istotne, jest właściwe wszystkim ludziom na naszym kontynencie – zauważył biskup senior diecezji świdnickiej.

Zdaniem gościa „Aktualności dnia”, przekazywanie młodemu człowiekowi najważniejszych wartości jest sprawą przyszłości naszego narodu.

– Człowiek jest istotą, która winna być poddana procesowi wychowania, a w wychowywaniu są ważne dwie ścieżki – ścieżka przekazywania wiedzy, która jest ważna, ale nie najważniejsza, oraz ścieżka wychowania według pewnych wartości. W procesie wychowania musimy mieć świadomość, jakie wartości są najważniejsze. (…) W obecnym wychowaniu zniknęły wartości, które są bardzo ważne. Dlatego dzisiaj mamy ludzi, którzy zatracili świadomość wartości prawdy, dobra, piękna i świętości – akcentował duchowny.

Ks. bp Ignacy Dec podczas kongresu wygłosi prelekcję na temat: „Misja uniwersytetu w nauczaniu Jana Pawła II”. Jak powiedział na antenie Radia Maryja, na uniwersytetach coraz częściej mamy do czynienia z zatraceniem najważniejszych wartości.

– Świat akademicki niestety jest dzisiaj zakażony ideologią neomarksistowską. Są nauczyciele akademiccy, którzy wyraźnie o tym mówią i widać ich na protestach. Są tam, gdzie nie powinni być. Wiemy, że niektórzy rektorzy zarządzali godziny rektorskie w czasie protestów, czyli była z ich strony zachęta do udziału w tych marszach, które miały miejsce – w tzw. Strajku Kobiet. (…) Jest potrzebna jakaś refleksja, żeby proces kształcenia młodego pokolenia był bardziej owocny i ukierunkowany na rozwój człowieka w wymiarze religijnym. Religia jest syntezą wszystkich wartości – podkreślił duchowny.

Całą rozmowę z ks. bp Ignacym Decem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl