fot. twitter.com/MonikaaaBilska

[TYLKO U NAS] Ks. bp I. Dec: Św. Jan Paweł II w swoim bogatym nauczaniu wielokrotnie mówił o uniwersytecie, wskazując na jego zadania i misję

To święty Jan Paweł II tak bardzo skłaniał głowę przed dostojeństwem uniwersytetu. W roku 1987 mówił na dziedzińcu KUL: „Pamięć tego, czym jest uniwersytet, Alma Mater, nosze wciąż żywą nie tylko pamięć, ale i poczucie długu, który należy spłacać całym życiem”. W swoim bogatym nauczaniu wielokrotnie mówił przy różnych okazjach o uniwersytecie, wskazując na jego zadania i misję, jaką winien pełnić w kulturze i społeczeństwie – powiedział ks. bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, w prelekcji wygłoszonej podczas XIII Międzynarodowego Kongresu „Katolicy a wychowanie – współczesne wyzwania szkolnictwa wyższego i nauki” ku czci śp. JEm. ks. kard. Zenona Grocholewskiego w murach WSKSiM.

Ks. bp Ignacy Dec zwrócił uwagę na ogromny szacunek, jakim święty Jan Paweł II darzył uniwersytety.

– To święty Jan Paweł II tak bardzo skłaniał głowę przed dostojeństwem uniwersytetu. W roku 1987 mówił na dziedzińcu KUL: „Pamięć tego, czym jest uniwersytet, Alma Mater, nosze wciąż żywą nie tylko pamięć, ale i poczucie długu, który należy spłacać całym życiem”. W swoim bogatym nauczaniu wielokrotnie mówił przy różnych okazjach o uniwersytecie, wskazując na jego zadania i misję, jaką winien pełnić w kulturze i społeczeństwie – wskazał biskup senior diecezji świdnickiej.

Prelegent zwrócił uwagę na nauczanie św. Jana Pawła II w kontekście misji uniwersytetów.

– Refleksja nad papieskim nauczaniem św. Jana Pawła II pozwala nam misję skupić wokół czterech podstawowych funkcji, jaką powinien pełnić uniwersytet. Są to: funkcja naukowo-badawcza, filozoficzno-światopoglądowa, pedagogiczno-wspólnotowa oraz kulturotwórczo-społeczna – podkreślił duchowny.

Ks. bp Ignacy Dec przedstawił główne zadanie uniwersytetu w odniesieniu do nauczania Papieża Polaka.

– Służba prawdzie. Ten główny cel uniwersytetu św. Jan Paweł II wskazywał niemal we wszystkich przemówieniach do ludzi nauki. W przemówieniu wygłoszonym 8 czerwca 1997 roku w kolegiacie św. Anny w Krakowie, Jan Paweł II mówił: „Powołaniem każdego uniwersytetu jest służba prawdzie, jej odkrywanie i przekazywanie innym. Człowiek ma żywą świadomość, że prawda jest poza i ponad nim samym. Człowiek prawdy nie tworzy, ale ona sama się przed nim odsłania, gdy jej wytrwale szuka. Poznanie prawdy tworzy jedyną w swym rodzaju duchową radość” – cytował biskup senior diecezji świdnickiej.

W podobnym duchu święty Jan Paweł II mówił dwa lata później w Toruniu – kontynuował.

– „Ludziom nauki oraz ludziom kultury powierzona została szczególna odpowiedzialność za prawdę. Dążenie do niej, jej obrona i życie według niej. Znamy dobrze trudności związane z ludzkim poszukiwaniem prawdy, z których dzisiaj na czoło wysuwają się sceptycy, agnostycy, relatywizm i nihilizm. Dzisiaj nie rzadko usiłuje się nam wmówić, że bezpowrotnie skończył się czas poznania prawdy oraz iż jesteśmy nieodwołalnie skazani na totalny brak sensu, na prowizoryczność poznania oraz ciągłą zmienność i względność. W tej sytuacji jawi się nagląca konieczność potwierdzenia podstawowego zaufania do ludzkiego rozumu i jego zdolności do poznania prawdy, także prawdy absolutnej i ostatecznej” – przywołał słowa Papieża ks. bp Ignacy Dec.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl