[TYLKO U NAS] K. Mamiński: Polskie koleje mają duży potencjał

Polskie koleje mają duży potencjał i jest on dobrze wykorzystywany – powiedział prezes Polskich Kolei Państwowych Krzysztof Mamiński. 

Gość „Polskiego punktu widzenia” na antenie TV Trwam podkreślił, że w kontekście transportu kolejowego Polska zaczyna wykorzystywać swoje położenie w środku Europy.

– Oprócz dotychczasowych, tradycyjnych połączeń międzynarodowych, otwierają się nowe możliwości. Z jednej strony, w układzie Północ-Południe nasz udział w Rail Baltice to ok. 400 km, które modernizujemy, podnosimy prędkość. Mają one umożliwić lepsze połączenie krajów nadbałtyckich z południową Europą. Z drugiej strony – jedwabny szlak, który z Chin, przez Rosję, trafiałby do Polski, ale też umowa, którą podpisaliśmy z kolejami irańskimi, azerskimi, z Gruzinami i Ukrainą, czyli możliwość otwarcia się na Iran, na Pakistan, na Indie – wskazywał Krzysztof Mamiński.

Krzysztof Mamiński zaznaczył, że w Polsce jest obecnie klimat polityczny, który sprawia, że jesteśmy postrzegani jako dobry partner, kraj z bardzo dobrą technologią.

Prezes Polskich Kolei Państwowych mówił też, że w najbliższych latach dzięki inwestycjom w tabor kolejowy, produkowany przez polskich producentów, poprawi się standard, prędkość i jakość przewozów.

Zwrócił też uwagę, że PKP S.A w najbliższych latach wyremontuje prawie 200 dworców.

RIRM

drukuj