[TYLKO U NAS] J. Sasin: Konsekwencją zaniechań z 10 kwietnia powinno być odsunięcie Donalda Tuska od polityki

W sensie odpowiedzialności politycznej Tuska wina jest tu absolutnie przesądzona i faktycznie, takie jest moje przekonanie, że konsekwencją tego powinno być nie tylko napiętnowanie, ale i usunięcie z polskiej polityki Donalda Tuska – powiedział w poniedziałkowych „Aktualnościach Dnia” w sprawie zeznań Donalda Tuska szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Były premier Donald Tusk pojawił się wczoraj w sądzie w charakterze świadka w procesie Tomasza Arabskiego. Były szef gabinetu premiera został pozwany o zaniedbania podczas przygotowania wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Smoleńsku. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin zaznaczył, że Donald Tusk powinien zostać napiętnowany za swoje działania.

– Co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Chodzi nie tylko o czas przed tą wizytą 10 kwietnia. Ja, jako pracownik Lecha Kaczyńskiego, miałem wtedy możliwość obserwować w z bliska, jakie działania Donald Tusk podejmował wtedy, a te zmierzały do tego, by wyeliminować prezydenta z możliwości oddania hołdu polskim oficerom pomordowanym w Katyniu – wskazał Jacek Sasin.

Według Jacka Sasina nieuniknioną konsekwencją działań byłego premiera powinno być całkowite usunięcie go z polityki.

– W sensie odpowiedzialności politycznej Tuska wina jest tu absolutnie przesądzona i faktycznie, takie jest moje przekonanie, że konsekwencją tego powinno być nie tylko napiętnowanie, ale i usunięcie z polskiej polityki Donalda Tuska jako człowieka, który się nie sprawdził, który podejmował działania przeciwko własnemu prezydentowi, który wchodził tu w porozumienie ze stroną rosyjską – podkreślił.

– Te działania podejmowano w porozumieniu, we współdziałaniu z ambasadą rosyjską w Warszawie. Te działania podejmowano poza prawem i służyły one dyskredytowaniu pana prezydenta – dodał Jacek Sasin.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów zaznaczył, że Donald Tusk nie powinien uniknąć również konsekwencji prawnych.

– Inną sprawa jest tu odpowiedzialność prawna, bo mam prawo przypuszczać, że również ta część odpowiedzialności powinna być tu zastosowana, za łamanie w procedur po 10 kwietnia, procedur prawnych, podejmowanie decyzji niezgodnych z prawem. Ale ta ocena nie należy już do mnie, należy do prokuratury – powiedział.

Równie ogromnym zaniechaniem było to, co działo się po 10 kwietnia – podkreślił Jacek Sasin.

– Jeszcze bardziej obciążające Donalda Tuska jest to, co działo się już po 10 kwietnia i oddanie tego śledztwa w ręce Rosjan, rezygnacja z suwerenności w tym zakresie, czego konsekwencje ponosimy do dzisiaj – wskazał minister.

Całą rozmowę z Jackiem Sasinem można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl