fot. PAP/Tytus Żmijewski

[TYLKO U NAS] J. Ozdoba o zmianach cenowych za wywóz śmieci: Zależy nam na tym, by powstrzymać wzrost cen z uwagi na dobro obywateli

Jedna ze zmian dotyczy na przykład stawki maksymalnej za odbiór z nieruchomości niezamieszkałych (…) Ustawodawca był zobowiązany, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, żeby określić ten stopień maksymalny stawki i samorząd wtedy miarkował, jak to powinno wyglądać w danej gminie. Okazało się, że w przypadku obywateli ta stawka maksymalna wywindowała naprawdę w stopniu gigantycznym, ale w przypadku nieruchomości niezamieszkałych ta stawka jest poniżej rentowności systemu – mówił Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba odniósł się do planowanych obniżek cen za wywóz śmieci.

– To jest kwestia powstrzymania, a w niektórych przypadkach obniżenia takich skokowych lawin wzrostu, dlatego że mamy do czynienia z problemem, który występuje we wszystkich samorządach. Temat jest nośny wtedy, kiedy mamy dwa czynniki, czyli albo ujawniamy działania zorganizowanych grup, albo koszty pojawiają się i są te podwyżki, więc tam gdzie gminy podjęły decyzję, że te koszty będą zdecydowanie większe niż do tej pory, no to mamy do czynienia ze zjawiskiem, które być może będzie zahamowane lub też ceny spadną – wskazał gość TV Trwam.

Nam zależy na tym, żeby powstrzymać ceny z uwagi na dobro obywateli – podkreślił wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

– Jedna ze zmian dotyczy na przykład stawki maksymalnej za odbiór z nieruchomości niezamieszkałych. Wytłumaczę jak to wygląda, są obywatele, czyli nieruchomości zamieszkałe typu bloków i są nieruchomości niezamieszkałe, czyli bogate galerie handlowe. Ustawodawca był zobowiązany, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, żeby określić ten stopień maksymalny stawki i samorząd wtedy miarkował, jak to powinno wyglądać w danej gminie. Okazało się, że w przypadku obywateli ta stawka maksymalna wywindowała naprawdę w stopniu gigantycznym, ale w przypadku nieruchomości niezamieszkałych ta stawka jest poniżej rentowności systemu, więc żeby się to wszystko bilansowało, samorząd musiał w pewnym momencie zdecydować o tym, że obywatele zapłacą więcej właśnie do tych galerii – mówił polityk.

Ministerstwo Klimatu oprócz obniżonych opłat za wywóz śmieci dla mieszkańców, chce także wprowadzić proste oznaczenia, które ułatwiałyby recykling.

– Polegałoby to na tym, że kiedy mamy butelkę, to na takiej butelce byłoby odpowiednie, racjonalne oznakowanie na przykład numerami czy kolorami, gdzie ją można wrzucić, żeby nie komplikować. To chodzi o to, że nikt z nas nie powinien się zastanawiać, gdzie wyrzucić odpad, który kosz jest właściwy, a ja sam przyznaje, że wielokrotnie jestem zaskoczony, bo na przykład paragon powinien trafić do zmieszanego, czy chociażby takie rzeczy, które w codziennym użytku mogą sprawiać kłopot, ponieważ one nie są w sposób oczywisty oznakowane, do której frakcji powinny trafiać – podsumował wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

radiomaryja.pl

drukuj