fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

J. Ozdoba: We wtorek złożę wniosek o ukaranie Żukowskiej

Poseł Jacek Ozdoba (PiS) zapowiedział, że we wtorek złoży wniosek do komisji etyki poselskiej o ukaranie rzeczniczki Lewicy Anny Marii Żukowskiej w związku z jej wpisem po śmierci sędziego TK Grzegorza Jędręjka. Wpis posłanki jest skandaliczny – oświadczył poseł.

W niedzielę rzeczniczka Lewicy, posłanka Anna Maria Żukowska skomentowała informację o śmierci sędziego Trybunału Konstytucyjnego Grzegorza Jędrejka.

„To wygląda na Klątwę Dublera” – napisała na Twitterze.

Wpis wywołał oburzenie polityków partii rządzącej oraz wiele komentarzy.

Jacek Ozdoba w poniedziałek poinformował, że we wtorek zamierza złożyć do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej wniosek o udzielenie Żukowskiej kary nagany. Ocenił, że wpis posłanki jest „skandaliczny”. Podkreślił również, że nie został on usunięty.

„W mojej ocenie przedmiotowa wypowiedź w sposób rażący narusza elementarne zasady etyki poselskiej, poszanowania godności innych osób oraz zasady dbałości o dobre imię Sejmu RP. Niedopuszczalne jest, aby parlamentarzysta mógł w ten sposób odnosić się do śmierci jakiejkolwiek osoby. Zachowanie takie buduje również negatywny wizerunek ogółu posłów w oczach opinii publicznej i dlatego zasługuje na potępienie” – uzasadnił polityk Solidarnej Polski.

Według Jacka Ozdoby, Anna Maria Żukowska pisząc o „klątwie dublera” odnosiła się „niewątpliwie do statusu części sędziów Trybunału Konstytucyjnego”.

„Przez część środowiska prawniczego mianem <<dublerów>> określane były natomiast osoby, które zostały wybrane przez Prawo i Sprawiedliwość na miejsca sędziów pochodzących z wyboru Platformy Obywatelskiej, od których Prezydent RP Andrzej Duda celowo nie odebrał przysięgi” – wyjaśnił.

Jacek Ozdoba wskazał, że „dublerem” nazywano prof. Lecha Morawskiego oraz prof. Henryka Ciocha, którzy zmarli w 2017 roku.

„Prof. Grzegorz Jędrejek nie był tak określany, ponieważ zastąpił w Trybunale Konstytucyjnym prof. Andrzeja Wróbla, który został wybrany w 2011 r., jeszcze przed wybuchem tzw. kryzysu nominacyjnego w tej instytucji” – zauważył.

Jacek Ozdoba stwierdził, iż w tym kontekście wypowiedź Anny Marii Żukowskiej jest nie tylko arogancka, ale również niezgodna z jakimikolwiek faktami.

„Stanowi to dodatkowy wyraz braku szacunku do osoby zmarłej i jego rodziny, ale również zaświadcza o zupełnym zignorowaniu podstawowych zasad rzetelności przez posłankę Żukowską” – ocenił.

Stwierdził również, że Anna Maria Żukowska powinna złożyć kondolencje rodzinie i oddać cześć zmarłemu. Jak dodał, śmierć Grzegorza Jędrejka nie powinna być powodem do wprowadzania elementów sporu politycznego, naruszenia dóbr osobistych, czy czynienia żartów.

„Przyzwoity człowiek nie żartuje sobie z czyjejś śmierci, szanuje drugiego człowieka, nawet jeśli się z nim nie zgadza” – ocenił poseł.

Grzegorz Jędrejek zmarł w niedzielę. W lutym 2017 roku został wybrany przez Sejm na sędziego TK; ślubowanie złożył 27 lutego 2017 roku. W kwietniu 2019 roku został powołany w skład Państwowej Komisji Wyborczej.

PAP

drukuj