[TYLKO U NAS] J. Kanthak: Mamy sytuację, w której prof. M. Gersdorf wszelkimi siłami próbuje zablokować wybór nowego prezesa SN

Trybunał Konstytucyjny zajmuje się sporami między organami konstytucyjnymi. W tym zakresie marszałek Sejmu wykorzystała swoje uprawnienia, aby TK wypowiedział się nt. sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a Sejmem. […] Mamy sytuację, w której prof. Małgorzata Gersdorf wszelkimi siłami próbuje zablokować wybór nowego prezesa SN mówił w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Jan Kanthak, poseł Zjednoczonej Prawicy.

W najbliższy czwartek Sejm ma zadecydować o dalszym losie nowelizacji ustaw sądowych, które rozszerzają odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. Jeżeli posłowie odrzucą sprzeciw Senatu, nowela trafi do rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wydawać by się mogło, że takie ustawy w normalnym świecie w ogóle nie są potrzebne. Część środowiska sędziowskiego prowadzi jednak wojnę nie tyle z rządzącymi, co z Polakami. Jeżeli weźmiemy pod uwagę sposób, w jaki próbuje się prowadzić obstrukcję i przeciwdziałać przeprowadzonej reformie wymiaru sprawiedliwości, to w konsekwencji tego ofiarami mają być zwykli, przeciętni „Kowalscy”, którzy mają sprawy w sądach – stwierdził Jan Kanthak.

Dlatego Zjednoczona Prawica i minister sprawiedliwości biorą odpowiedzialność, aby tę sytuację przywrócić do normalności. Nie może być bowiem tak, że jeden sędzia będzie podważał status innego sędziego. To tak, jakby teraz podważano wybór prezydenta Polski próbując weryfikować, czy podpisy, które były składane pod kandydaturą Andrzeja Dudy, były złożone zgodnie z prawem. Dochodzimy wówczas do olbrzymich absurdów – zauważył gość Radia Maryja.

W środę natomiast marszałek Sejmu Elżbieta Witek – w trybie pilnym – skierowała do Trybunału Konstytucyjnego zapytania w sprawie tzw. sporu kompetencyjnego.

Trybunał Konstytucyjny w pierwszej kolejności ma się zajmować usuwaniem ustaw, które zdaniem TK są niezgodne z konstytucją. Natomiast oprócz tego Trybunał Konstytucyjny zajmuje się sporami między organami konstytucyjnymi. W tym zakresie marszałek Sejmu wykorzystała swoje uprawnienia, aby TK wypowiedział się nt. sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a Sejmem – powiedział poseł Zjednoczonej Prawicy.

Mamy sytuację, w której prof. Małgorzata Gersdorf wszelkimi siłami próbuje zablokować wybór nowego prezesa Sądu Najwyższego. Przypomnę tylko, że w kwietniu tego roku mija kadencja pani Gersdorf i zgodnie z prawem powinni zostać wskazani nowi kandydaci prezydentowi RP, spośród których Andrzej Duda dokona wyboru kandydatów. Zgodnie z prawem w takim zgromadzeniu ogólnym powinni wziąć udział wszyscy sędziowie SN – zwrócił uwagę Jan Kanthak.

Jak zauważył polityk, prof. Małgorzata Gersdorf chce doprowadzić do sytuacji, w której sędziowie powołani przez Krajową Radę Sądownictwa mieliby być wyłączeni spośród osób decydujących o wyborze nowego prezesa SN. Czyli chodzi o to, żeby zachować status quo – dodał.

Całą rozmowę z posłem Janem Kanthakiem w ramach „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl