fot. https://www.palacsaski.pl

[TYLKO U NAS] J. E. Kowalski: Pałac Saski ma być przestrzenią otwartą dla mieszkańców, dla turystów i dla gości przyjeżdżających do Warszawy

Cały kompleks, czyli Pałac Saski, Pałac Brühla oraz kamienice od strony ul. Królewskiej zostaną odbudowane zgodnie z kształtem architektonicznym z sierpnia 1939 roku, czyli tuż sprzed wybuchu II wojny światowej – powiedział Jan Edmund Kowalski, prezes spółki celowej Pałac Saski, w programie „Polski Punkt Widzenia” w TV Trwam.

Jan Edmund Kowalski odniósł się do prac zmierzających do odbudowy Pałacu Saskiego.

Na Placu Piłsudskiego, gdzie znajdował się Pałac Saski, trwają prace archeologiczne. Rozpoczęliśmy je na początku września bieżącego roku. Kończymy odkopywanie piwnic fundamentów Pałacu Saskiego, a w przededniu prac konserwatorskich. Później z pracami będziemy przechodzili pod część Pałacu Brühla oraz kamienic od strony ul. Królewskiej. (…) oczekujemy na zgodę mazowieckiego konserwatora zabytków. (…) na przełomie tego i kolejnego roku chcemy rozpocząć prace archeologiczne pod Pałacem Brühla – mówił Jan Edmund Kowalski.

Tymczasem posłowie KO przeprowadzili kontrolę w spółce i przekonują, że póki co nie ma ani koncepcji, ani projektu rekonstrukcji.

Opieramy się na ustawie, która została podpisana przez pana prezydenta Andrzeja Dudę 15 sierpnia bieżącego roku. Mówi ona o tym, co będzie znajdowało się w budynku i w jakim kształcie ma zostać obudowany budynek. Cały kompleks, czyli Pałac Saski, Pałac Brühla oraz kamienice od strony ul. Królewskiej zostaną odbudowane zgodnie z kształtem architektonicznym z sierpnia 1939 roku, czyli tuż sprzed wybuchu II wojny światowej – zaznaczył prezes spółki celowej Pałac Saski.

Do każdej inwestycji należy przygotować konkurs architektoniczny. Obecnie spółka jest w przededniu jego ogłoszenia. Prace nad projektem budowalnym mają się rozpocząć w drugim kwartale 2024 roku.

Jesteśmy w przededniu konkursu architektonicznego, który wyłoni biuro architektoniczne w sierpniu 2023 roku. Wtedy biuro rozpocznie prace, które będzie kontynuowało w 2024 roku, tak żeby projekt został przygotowany do realizacji projektu budowalnego i wyboru generalnego wykonawcy. (…) wszystkie zamówienia, które realizuje spółka, są realizowane w trybie prawa zamówień publicznych, więc będzie ogłaszany przetarg. Jest to o tyle duża kwota, że jest to przetarg unijny, więc nie tylko firmy, które są zarejestrowane wyłącznie w Polsce, ale też w Unii Europejskiej będą mogły przystąpić do przetargu – podkreślił gość programu „Polski punkt widzenia”.

Cała inwestycja ma kosztować 2,5mld złotych.

Dotychczas udało nam się wykonać nie tylko prace archeologiczne, ale też mnóstwo analiz dendrologicznych, ornitologicznych, urbanistycznych. Analiz, które są związane z inwestycją, jest coraz więcej, bo to są badania georadarem, tomografem ziemnym. Wydaliśmy około 7 mln zł w tym roku, taki jest przewidziany budżet na wszelkie prace – wskazał Jan Edmund Kowalski.

Jest trzech przyszłych użytkowników obiektu.

Kancelaria Senatu RP, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz urząd wojewody mazowieckiego. Planujemy, aby w siedzibie Pałac Brühla znalazła się siedziba Kancelarii Senatu RP, w częściach parterowych Pałacu Saskiego i kamienic, żeby to była przestrzeń kulturalno-edukacyjna. Minister kultury i dziedzictwa narodowego wskazał pięć instytucji kultury, które przygotowują program  funkcjonalno-użytkowy dla tej przestrzeni jest to: Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Polski, Instytut Fryderyka Chopina, Zachęta oraz Biuro Programu Niepodległa, które pracują nad ofertą kulturalną – mówił gość TV Trwam.

Jak zauważył Jan Edmund Kowalski, Pałac Saski ma być przestrzenią otwartą dla mieszkańców, dla turystów i dla gości przyjeżdżających do Warszawy.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl