fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] J. Chróścikowski: Porozumienie UE z USA ws. amerykańskiej wołowiny na pewno jest korzystne dla D. Trumpa

Porozumienie Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie amerykańskiej wołowiny na pewno jest korzystne dla Donalda Trumpa, bo uzyskał on możliwość większego kontyngentu. Istnieje jednak podstawowy warunekczy ta wołowina będzie odpowiadać wysokiej jakości wskazał senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.  

Jak możemy przeczytać w poniedziałkowym „Naszym Dzienniku”, po latach różnych sporów Bruksela i Waszyngton porozumiały się w sprawie dotyczącej udziału amerykańskiej wołowiny bez hormonów w rocznym bezcłowym kontyngencie wwożonym do Europy. Z takiego obrotu sprawy zadowolenie miał wyrazić prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

To porozumienie na pewno jest korzystne dla USA, bo Donald Trump uzyskał możliwość większego kontyngentu. Istnieje jednak podstawowy warunekczy ta wołowina będzie odpowiadać wysokiej jakości, a jeżeli tak, to czy będzie droższa i wtedy będzie niekonkurencyjna na nasz rynek. Niektórzy eksperci twierdzą, że wówczas będzie ona kosztować 120 złotych za kilogram, co polska wołowina znacznie tańsza wyprze albo podniesie cenę na nasze produkty – podkreślił Jerzy Chróścikowski.

Jak zauważył przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, istnieje jeszcze inne zagrożenie – kwestia brexitu i Irlandii.

W pierwszym przypadku powoduje ona, że sprzedaż wołowiny może nam spaść. W drugim zakresie natomiast Irlandia będzie miała wtedy problem. Wówczas nastąpi zachwianie rynku europejskiego, że ta wołowina, która szła do Wielkiej Brytanii, może iść do USA czy Argentyny, a wcale nie musi pójść do Europy, bo wtedy przy twardym brexicie będą obowiązywać cła. To jest większe niebezpieczeństwo dla naszej wołowiny, którą mamy na rynku europejskim – dodał gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z senatorem Jerzym Chróścikowskim dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj