fot. wikipedia

USA: Senacka komisja wywiadu zatwierdziła Ginę Haspel na szefową CIA

Komisja wywiadu Senatu USA zatwierdziła w środę Ginę Haspel, nominowaną przez prezydenta Donalda Trumpa jako szefową Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Cały Senat może głosować w tej sprawie już w czwartek.

Senacka komisja wywiadu, która głosowała za zamkniętymi drzwiami, zatwierdziła Ginę Haspel stosunkiem dziesięciu do pięciu głosów.

W przypadku zatwierdzenia Giny Haspel przez całość Senatu na stanowisku dyrektor CIA – największej i najbardziej znanej z 13 amerykańskich agencji wywiadowczych – będzie ona pierwszą kobietą kierującą tą agencją w jej 70-letniej historii. Wymagana do tego jest zwykła większość głosów w stuosobowym Senacie. Głosowanie to, jak spodziewają się doradcy czołowych senatorów z komisji, może odbyć się już w czwartek. Agencja Reutera podaje, że może do niego dojść w przyszłym tygodniu.

Podczas głosowania w komisji do Republikanów głosujących za zatwierdzeniem tej ważnej nominacji prezydenta Donalda Trumpa dołączyło dwóch Demokratów: senator Joseph Manchin oraz senator Mark Warner, najwyższy rangą przedstawiciel Partii Demokratycznej w piętnastoosobowej senackiej komisji wywiadu.

Zdaniem ekspertów, głosowanie w Senacie będzie zwykłą formalnością. Pomimo oporu wobec zatwierdzenia tej nominacji ze strony republikańskiego senatora Randa Paula, Gina Haspel, która całą karierę w CIA spędziła w wydziale operacyjnym zajmującym się „klasycznym szpiegostwem”, ma wystarczające poparcie senatorów z obu partii, aby zostać szefową agencji.

Kluczowe znaczenie w zatwierdzeniu tej nominacji przez senacką komisję wywiadu miało przekonanie przez Ginę Haspel cenionego w sprawach wywiadu senatora Marka Warnera, Demokraty ze stanu Wirginia, że w przypadku zatwierdzenia na stanowisku dyrektor CIA nie pozwoli ona na stosowanie tortur.

Podczas procesu zatwierdzania nominacji Giny Haspel w Senacie rola, jaką odegrała w programie „rozszerzonych przesłuchań” terrorystów i osób podejrzanych o terroryzm, była głównym powodem oporu niektórych senatorów przed poparciem jej kandydatury.

Gina Haspel po atakach terrorystycznych 11 września 2001 roku była szefową działającego w Tajlandii tajnego więzienia CIA, gdzie podczas przesłuchań podejrzanych o działalność terrorystyczną, były stosowane metody, które zdaniem krytyków CIA, były torturami niezgodnymi z Konwencją Genewską.

61-letnia Gina Haspel z CIA związana jest od roku 1985. Obecnie, od czasu objęcia przez poprzedniego dyrektora CIA Mike’a Pompeo funkcji sekretarza stanu, pełni ona obowiązki dyrektora CIA.

PAP/RIRM

drukuj