Rząd USA częściowo zawieszony

Rząd federalny Stanów Zjednoczonych został częściowo zawieszony. Ma to związek z brakiem porozumienia w Kongresie w sprawie ustawy przewidującej tymczasowe finansowanie prawie jednej czwartej resortów.

Senat miał czas do północy na przegłosowanie prowizorium budżetowego, zapewniającego finansowanie rządu do 8 lutego. W ustawie zostały przewidziane środki na budowę muru na granicy z Meksykiem w wysokości 5 mld. dolarów, czego domagał się prezydent USA Donald Trump.

– Wyraźnie określiłem swoje stanowisko. W środkach przeznaczonych na finansowanie rządu nie może zabraknąć pieniędzy na bezpieczeństwo granic. One muszą być. Nie dla celów politycznych, ale dla kraju, dla jego bezpieczeństwa – powiedział Donald Trump.

Demokraci zapowiedzieli jednak wcześniej, że nie zgodzą się na finansowanie z budżetu federalnego jednej ze sztandarowych obietnic wyborczych Donalda Trumpa i takiego prowizorium nie zaaprobują.

– Jak powiedzieliśmy prezydentowi Donaldowi Trumpowi tydzień temu, jego mur nie ma 60 głosów w Senacie, nie ma nawet 50 głosów. To już jest jasne – podkreślił Chuck Schumer, demokratyczny lider senackiej mniejszości.

Senat już w środę wieczorem przyjął prowizorium budżetowe, które jednak nie przewidywało sfinansowania budowy muru. Dzień później Donald Trump zaatakował Demokratów za brak poparcia dla jego planów budowy muru i zapowiedział, że nie podpisze żadnej ustawy, dopóki bezpieczeństwo na granicy nie będzie zapewnione.

W związku z tym jeszcze tego samego dnia Izba Reprezentantów, głosami Republikanów, przyjęła ustawę, w której zagwarantowane zostały wymagane przez prezydenta środki. W piątek wieczorem Senat ponownie miał głosować nad prowizorium. Jednak bez poparcia Demokratów, Republikanie nie mieli szans na przeforsowanie ustawy. Członkowie Kongresu podjęli próbę wypracowania kompromisowej wersji ustawy.

– Demokraci zaproponowali 3 propozycje utrzymania otwartego rządu, w tym propozycję lidera McConnella, która została przyjęta przez Senat jednogłośnie kilka dni temu. Jesteśmy gotowi kontynuować dyskusję na temat tych propozycji z przedstawicielami Izby, z prezydentem, z marszałkiem Izby. Wszyscy jesteśmy potrzebni do tego, aby coś zrobić – mówił Chuck Schumer.

– Nie ma żadnej drogi naprzód w odniesieniu do projektu ustawy Izby. Jedyną drogą naprzód jest projekt ustawy, co do którego dojdzie do porozumienia pomiędzy prezydentem a obydwiema Izbami Kongresu – zaznaczył Jeff Flake, senator republikański.

Do porozumienia jednak nie doszło. Rząd federalny został częściowo zawieszony. Sytuacja ta może utrzymywać się nawet do 3 stycznia, kiedy zostanie zaprzysiężony Kongres kolejnej kadencji. Do tego czasu przymusowe zwolnienia bez pensji bądź obowiązek pracy bez wynagrodzenia może objąć w sumie 800 tys. pracowników federalnych, którzy przed Bożym Narodzeniem będą musieli przejść na przymusowe urlopy, bądź pracować bez wynagrodzenia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl