Kanadyjska minister: Porozumienie Kanada-USA „wisi w powietrzu”

Minister Spraw Zagranicznych Kanady Chrystia Freeland po zakończeniu kolejnej rundy negocjacji handlowych w Waszyngtonie we wtorek powiedziała, że porozumienie z Stanami Zjednoczonymi w sprawie zmian w Układzie NAFTA „wisi w powietrzu”.

Kanadyjska minister, przed powrotem do Ottawy, gdzie zamierza złożyć relacje z przebiegu kolejnej rundy negocjacji handlowych w Waszyngtonie premierowi Kanady Justinowi Trudeau, nie chciała zdradzić źródeł swojego optymizmu, co do możliwości rychłego osiągnięcia porozumienia handlowego ze Stanami Zjednoczonymi, wyjaśniając, że „nie omawia publicznie negocjacji”.

Dobrej myśli był także prezydent Donald Trump, który powiedział we wtorek, że „negocjacje przebiegają pomyślnie”.

Podczas ostatniej, wtorkowej rundy negocjacji, Kanada – jak poinformowały amerykańskie media ekonomiczne powołując się na anonimowe źródła w kanadyjskim rządzie – zgodziła się na ograniczone otwarcie swojego rynku na amerykański nabiał.

Historyczny Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (North American Free Trade Agreement – NAFTA) został podpisany w roku 1992 pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Meksykiem. Układ był podstawą stworzenia największej na świecie strefy wolnego handlu od Jukonu na północy kontynentu, do Jukatanu na południu Meksyku.

Donald Trump podczas swojej kampanii wyborczej w roku 2016 ostro krytykował Układ NAFTA wynegocjowany w czasach republikańskiego prezydenta Georga Busha (1989-1993) i podpisany przez demokratycznego prezydenta Billa Clintona jako „najgorszą transakcję w historii”.

Po zaprzysiężeniu na prezydenta, Donald Trump rozpoczął negocjowanie zmian w Układzie NAFTA, które zakończyły się osiągnięciem porozumienia z Meksykiem.

Kanada do tej pory nie osiągnęła z Waszyngtonem porozumienia w sprawie zmian wynegocjowanych w Układzie NAFTA przez USA i Meksyk.

Administracja prezydenta Trumpa w ub. miesiącu formalnie zawiadomiła Kongres, który musi ratyfikować zmiany w Układzie NAFTA, aby weszły one w życie, że zamierza podpisać nowy Układ NAFTA z Meksykiem i – jak powiedział prezydent Trump – „jeśli to możliwe, także z Kanadą” do 30 listopada bieżącego roku.

 PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl