fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] J. Chróścikowski: Najważniejszy program, który rząd w tej chwili powinien realizować to zabezpieczenie wody

Wodę trzeba chronić. Z roku na rok możemy spodziewać się gorszej sytuacji. Najważniejszy program, który w tej chwili rząd powinien realizować to zabezpieczenie wody – podkreślił senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.  

Prawie 1,8 mln hektarów jest objętych suszą. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że komisje powołane przez wojewodów szacują straty już w 1250 gminach w Polsce.

– Straty są oceniane, komisje pracują. Pan minister zapowiada, że zaraz po podliczeniu ile hektarów będzie objętych i jaka to kwota – razem z rządem podejmie decyzję, by tak jak w ubiegłym roku, w miarę możliwości finansowych, wesprzeć straty rolników. W zeszłym roku było to ponad 2 mld zł. To największa kwota, jaka była udzielona w Unii Europejskiej. W tym roku nie mamy jeszcze szacunków. Niektórzy twierdzą, że jest to 15-20 proc. polskich gruntów rolnych. To jest duża strata – powiedział Jerzy Chróścikowski.

Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi mówił, że rząd planuje przygotowanie programu wodnego. Więcej środków ma być przeznaczanych na retencję wody, zbiorniki i studnie, dzięki którym będzie można podlewać uprawy.

– Wodę trzeba chronić. Z roku na rok możemy spodziewać się gorszej sytuacji. Najważniejszy program, który w tej chwili rząd powinien realizować to zabezpieczenie wody. Wszystkie melioracje, które nie są kontrolowane, nie ma zabezpieczeń – trzeba działać ze spółkami wodnymi, aby ta woda nie uciekała (…). Rządowy program musi najmocniej teraz pójść – nawet ze środków Unii Europejskiej – na zabezpieczenie wspólnego gospodarowania wodą – podkreślił senator.

Cała rozmowa z senatorem Jerzym Chróścikowskim dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj