fot. prezydent.pl

[TYLKO U NAS] G. Ignaczak-Bandych o działaniach Pary Prezydenckiej wspierających dzieci i młodzież: Kłopoty po pandemii mają wszyscy, ale to dzieciom jest najtrudniej sobie z nimi poradzić

Najmłodsi są najwrażliwszą częścią społeczeństwa, o którą powinniśmy dbać. Dlatego działania pary prezydenckiej są bardzo skupione na pomocy dzieciom i rozwoju edukacji – powiedziała Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP, podczas piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Okres pandemii wpłynął negatywnie na wiele dziedzin naszego życia. Do tej pory walczymy z konsekwencjami zdrowotnymi, gospodarczymi i ekonomicznymi. Jest to także trudny czas dla dzieci, które również doświadczyły izolacji covidowej. W związku z tym problemem Agata Kornhauser-Duda, pierwsza dama, uruchomiła akcję pt. „Usłyszeć Dzieci”. Projekt skierowany jest do rodziców, nauczycieli i opiekunów, którzy powinni pomagać dzieciom i młodzieży w powrocie do normalności. Grażyna Ignaczak-Bandych poinformowała, że przygotowania do tego projektu trwały w Pałacu Prezydenckim od dłuższego czasu.

– Pani Agata Kornhauser-Duda zbierała nie tylko osobiste doświadczenia, ale również zapraszała do Pałacu Prezydenckiego Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Pacjenta. Rozmawiała z nimi o sygnałach, które trafiają do nich z racji na pełnione funkcje. W oparciu o te wszystkie spotkania, wiedzę i doświadczenie powstała idea programu „Usłyszeć Dzieci” – wyjaśniła szef Kancelarii Prezydenta RP.

Program ma być wsparciem dla osób, które wychowują i opiekują się dziećmi po to, aby we właściwy sposób wyprowadzać najmłodszych z problemów, jakie zrodziły się w wyniku pandemii.

– Kłopoty po pandemii mają wszyscy, ale to dzieciom jest najtrudniej sobie z nimi poradzić. Stąd cykl audycji, poradników i wsparcia. Chcemy pokazać, że jesteśmy w tym razem, bo dzieci to nasza przyszłość, a psychiczne bezpieczeństwo dzieci jest niezwykle istotne – oceniła gość audycji.

Rozmówczyni przypomniała również, że w ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda również podjął inicjatywę, która miała psychicznie wspierać dzieci i młodzież.

– To wynik docierających sygnałów o narastających problemach. II fala była szczególnie trudna dla najmłodszych. Dlatego przeznaczono konkretne pieniądze na pomoc w psychiatrii dziecięcej. Para prezydencka bardzo troszczy się o sprawy dzieci, które są i były priorytetem – wskazała Grażyna Ignaczak-Bandych.

Kolejną akcją zainaugurowaną przez parę prezydencką jest spotkanie pod hasłem „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” . Głównym przesłaniem cyklicznego wydarzenia jest dbanie o bezpieczeństwo w czasie wolnym od szkoły.

– To już kolejna edycja tej akcji. Co roku para prezydencka u progu rozpoczęcia wakacji organizuje takie spotkanie ze wszystkimi służbami, które mogą pomóc w upowszechnianiu bezpiecznych zachowań – powiedziała szef Kancelarii Prezydenta RP.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1403333411767570432

Najmłodsi nie są jednak jedyną grupą społeczną, na rzecz której prezydent Polski wraz z małżonką podejmują działania wspierające w wyjściu z kryzysu po COVID-19.

– Od początku kadencji do pary prezydenckiej napływa wiele listów i próśb o pomoc. Dlatego właśnie powstało [Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej] , które pomaga ludziom zagubionym w galimatiasie przepisów. Prezydent wraz z pierwszą damą od samego początku włączają się również w akcje charytatywne, np. przekazując rzeczy osobiste na licytacje – wyjaśniła.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1403305993937854464

Podczas pandemii Kancelaria Prezydenta RP bezpośrednio pomaga również osobom, które mają problem z samodzielnym przygotowaniem posiłków, m.in. dla kombatantów, seniorów oraz bezdomnych.

– Ponadto przygotowywaliśmy posiłki również dla lekarzy pracujących w czasie pandemii w hospicjum prowadzonym przez Caritas. Koordynacja tych wszystkich działań należała do pani Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama również rozwoziła te posiłki. Każdego dnia wyruszała razem z wolontariuszami po to, żeby pocieszyć lub pomóc w codziennych sprawach – powiedziała szef Kancelarii Prezydenta RP.

Gość piątkowej audycji „Aktualności dnia” odniosła się również do kwestii powołania [Narodowej Rady Rozwoju] oraz Rady ds. Ochrony Zdrowia, która ma wspierać Polaków w walce z dolegliwościami po przejściu wirusa SARS-CoV-2.

– Pan prezydent, powołując Radę ds. Ochrony Zdrowia, która działa w ramach Narodowej Rady Rozwoju, postawił kluczowe zadanie, jakim jest przygotowanie służby zdrowia do czasu po covidzie. Wiadomo, że COVID-19 spowodował nagromadzenie wielu nieleczonych schorzeń, ponieważ ludzie nie mogli chodzić do lekarza – poinformowała Grażyna Ignaczak-Bandych.

Szef Kancelarii Prezydenta RP zwróciła uwagę, że wszelkie problemy zdrowotne coraz częściej dotykają młodsze osoby, dlatego istotna jest edukacja zdrowotna. [zobacz więcej] 

– Bez tej edukacji będziemy coraz bardziej schorowanym społeczeństwem (…). Jest bardzo wiele do zrobienia w tym zakresie, a edukacja zdrowotna powinna trafiać do wszystkich, zwłaszcza do osób, które opiekują się dziećmi (…). Najmłodsi są najwrażliwszą częścią społeczeństwa, o którą powinniśmy dbać. Dlatego działania pary prezydenckiej są bardzo skupione na pomocy dzieciom i rozwoju edukacji – podsumowała gość audycji.

Cała rozmowa z audycji „Aktualności dnia” z Grażyną Ignaczak-Bandych dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl