fot. prezydent.pl

[TYLKO U NAS] G. Ignaczak-Bandych o działaniach prezydenta dot. sytuacji na wschodniej granicy: Wszystkie spotkania i rozmowy to budowanie poczucia wspólnej odpowiedzialności, ale też konsultowanie następnych potencjalnych ruchów

Kwestia rozwiązania sytuacji na granicy wymaga ogromnej odpowiedzialności i rozwagi – mówiła Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja i dodała, że wczoraj – tuż przed wylotem do Czarnogóry – prezydent rozmawiał z prezydentem Niemiec, a także prowadził rozmowy z prezydentami Litwy i Estonii, czyli państwami, które doświadczają agresji Łukaszenki. Prowadził dialog z Sekretarzem Generalnym NATO, a także z prezydentem Ukrainy i przedstawicielką białoruskiej opozycji Cichanouską. Te wszystkie spotkania, rozmowy to jest po prostu budowanie poczucia wspólnej odpowiedzialności, ale też konsultowanie następnych potencjalnych ruchów – zaznaczyła.

Trwa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Czarnogórze i w Macedonii Północnej [więcej].

To bardzo symboliczna wizyta, ponieważ prezydent pojechał rozmawiać z naszymi sojusznikami, gdyż oba te państwa są w NATO. Pojechał rozmawiać na temat bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale bezpieczeństwa regionu, ale również – pomimo trudnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy – żeby pokazać, że państwo polskie funkcjonuje i nie dajemy się zastraszyć, ale celem jest również, aby w bezpośredniej relacji opowiedzieć o tym, jak wygląda nasza sytuacja i budować bezpieczeństwo w regionie – poinformowała Grażyna Ignaczak-Bandych.

Jak dodała, tematem rozmów wizyty na Bałkanach będzie także kwestia pandemii, ale również rozmowa o współpracy gospodarczej, bezpieczeństwa energetycznego, edukacji, wymiany kulturalnej, a także aspiracji Czarnogóry do wejścia w szeregi UE.

– To są tematy, które po pierwsze budują pozycję Polski na Bałkanach, a po drugie – budują poczucie pewnej wspólnoty, bo przeszłość tych krajów jest bardzo podobna do przeszłości Polski i wychodzenie z okresu komunizmu. Napotykają oni na takie same trudności jak chociażby kwestie energetyczne – zauważyła szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

Grażyna Ignaczak-Bandych odniosła się również do sytuacji, jaka panuje na granicy polsko-białoruskiej.

– Myślę, że słowo „granica” dla Polaków ma szczególne znaczenie. Polacy ustalali przebieg swoich granic krwią i oby nie musieli krwią ich bronić. Sytuacja na granicy wschodniej Polski to jest sprawdzian nas wszystkich, naszego patriotyzmu, naszej odpowiedzialności, ale też profesjonalizmu służb. Myślę, że dziś ten egzamin w zdecydowanej większości zdajemy. Mamy nadzieję, że działania w ramach kontaktów sojuszniczych, licznych konsultacji i rozmów, które prowadzą przedstawiciele państwa polskiego, przyniosą oczekiwane rezultaty – wskazała.

Kwestia rozwiązania sytuacji na granicy wymaga ogromnej odpowiedzialności i rozwagi – zwróciła uwagę gość Radia Maryja.

Dlatego konsultacje, analiza sytuacji, rozmowy prezydenta. Wczoraj, tuż przed wylotem do Czarnogóry, prezydent rozmawiał z prezydentem Niemiec, a także prowadził rozmowy z prezydentami Litwy i Estonii, czyli państwami, które doświadczają agresji Łukaszenki. Prowadził dialog z Sekretarzem Generalnym NATO, a także z prezydentem Ukrainy i przedstawicielką białoruskiej opozycji Cichanouską. Te wszystkie spotkania, rozmowy to jest po prostu budowanie poczucia wspólnej odpowiedzialności, ale też konsultowanie następnych potencjalnych ruchów – dodała.  

Oprócz działań na arenie międzynarodowej, prezydent prowadzi rozmowy i konsultacje z przedstawicielami odpowiednich służb w Polsce, które bezpośrednio odpowiadają za bezpieczeństwo na granicy – zapewniła szefowa Kancelarii Prezydenta RP. W tym kontekście zapewniła, że Andrzej Duda popiera budowę muru na wschodniej granicy.     

To nie jest mur, to jest bariera – mury dzielą, bariery bronią. Ta bariera ma być zbudowana szybko i skutecznie, i dlatego potrzebna była ustawa. Wiemy, że budowa rozpocznie się prawie natychmiast (…) Wczoraj czytałam, że 75 proc. Niemców popiera działania Polaków na wschodniej granicy. To oznacza, że nie tylko Polacy, ale też Niemcy, Francuzi akceptują to, co my na granicy Polski i na granicy UE robimy jako odpowiedzialny członek Sojuszu, i UE  – podkreśliła Grażyna Ignaczak-Bandych.

Całą rozmowę z Grażyną Ignaczak-Bandych w „Aktualnościach dnia” można dosłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl