fot. PAP/Rafał Guz

[TYLKO U NAS] E. Witek: Rząd nie pracuje nad utworzeniem instytucji, która zajmie się rejestrem pracowników z zagranicy

Rząd nie pracuje nad utworzeniem instytucji, która zajmie się rejestrem pracowników z zagranicy – powiedziała Redakcji Informacyjnej Radia Maryja szefowa MSWiA Elżbieta Witek. Odniosła się w ten sposób do publikacji „Rzeczpospolitej”.

Gazeta twierdzi, że resort prowadzi prace w zakresie polityki migracyjnej, które zakładają stworzenie scentralizowanej „Instytucji do Spraw Cudzoziemców”. Dziennik pisze też o centralnym rejestrze pracowników z zagranicy. Baza miałaby gromadzić w jednym miejscu informacje rozporoszone dotąd w innych urzędach.

Minister Elżbieta Witek w rozmowie z RIRM wskazała, że resort takich planów nie ma, a rekrutacją cudzoziemców do pracy zajmują się agencje.

Jest taki dokument „Polityka Migracyjna Państwa”, który jest na etapie prac wewnątrz rządowych i nie był jeszcze poddawany, żadnym konsultacją społecznym. To co czytamy w „Rzeczpospolitej” ma się nijak do prawdy dlatego, że nie ma w tym dokumencie ani słowa o tym, że mieliśmy powoływać scentralizowaną instytucję, która miała by być odpowiedzialna za gromadzenie informacji o potrzebnych pracownikach dlatego, że nie my się tym zajmujemy. Tym się zajmują agencję pośrednictwa pracy. Błędnie została w artykule przywołana potrzeba opracowania takiego strategicznego dokumentu, jakim powinna być polityka migracyjna państwa i odnosić się do takiej szeroko pojętej sytuacji demograficznej bezpieczeństwa polityki gospodarczej i innych – mówiła Elżbieta Witek.

Liczba cudzoziemców podejmujących pracę w Polsce stale roście. Zatrudnienie w naszym kraju najchętniej podejmują m.in. obywatele Ukrainy.

Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców zezwolenie na pobyt w Polsce posiada 396 tys. cudzoziemców.

RIRM

drukuj