fot. PAP/Radek Pietruszka

J. Szarek do działaczy „Solidarności” Walczącej: III RP nie skorzystała z waszego potencjału i dorobku

III Rzeczypospolita w ogóle nie skorzystała z waszego potencjału i waszego dorobku – powiedział w poniedziałek w Gdyni prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podczas obchodów 35. rocznicy powstania „Solidarności” Walczącej, Oddział Trójmiasto.

„Gdy zaczynaliście kolejny etap swojej działalności, niewiele było nadziei, struktury konspiracyjne słabły. Niektórzy uważali, że >>Solidarność<< to już skończona historia, ale wy powiedzieliście wówczas wyraźnie <<nie>> komunizmowi” – mówił szef IPN.

Podkreślił, że „Solidarność” Walcząca stanowczo sprzeciwiała się dogadywaniu z przedstawicielami obozu komunistycznego.

„Taki był wasz najkrótszy program: nie ma kompromisu i walka, bo niepodległość nie przyjdzie sama. I to realizowaliście przez lata” – dodał.

„Później rok ’89 wielu nadziei, ale też wielu zawodów. Bolesny to był czas, bo ten plebiscyt, kiedy miliony Polaków powiedziało 4 czerwca <<nie>> systemowi komunistycznemu, wbrew waszym przestrogom nie został dostatecznie wykorzystany. Bo dla was, ludzi wolnej i niepodległej Polski, policzkiem była ta prezydentura (Wojciecha) Jaruzelskiego” – mówił szef IPN.

Zdaniem Jarosława Szarka, „dopełnieniem tej historii był drugi 4 czerwca – 1992 r.

„Gdy czyta się wasze pisma z końca lat 80., wy to wszystko przewidzieliście” – ocenił.

„Ale mijają lata, lata 90., gdy powstał rząd wywodzący się z >>Solidarności<<, to wy dalej byliście inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa – ta wolność dla was przychodziła bardzo późno i miała gorzki wymiar. Ale to was nie złamało te lata 90. – lata bardzo smutne dla was. I to jest jedna z ciemniejszych stron III Rzeczypospolitej – zepchnięcie na margines ludzi walczących o niepodległą Polskę, ludzi >>Solidarności<< Walczącej i innych środowisk. III Rzeczypospolita w ogóle nie skorzystała z waszego potencjału i waszego dorobku” – podkreślił prezes IPN.

PAP/RIRM

drukuj