fot. Jakub Gronczakiewicz

[TYLKO U NAS] E. Nowina Konopka o 25-letniej posłudze „Naszego Dziennika”: Wiara ma być obecna w całym naszym życiu. Jeśli człowiek jest uczciwy i żyje sakramentami, to kiedy zetknie się z informacją prawdziwą, czuje, iż ona jest prawdziwa

Wiara ma być obecna w całym naszym życiu (…). Nauczanie Kościoła jest jasne – jesteśmy wezwani do tego, żeby twardo stąpać po ziemi i zadbać o sprawy ziemskie, ale one mają służyć duchowi, czyli nie mogą być ani fałszywe, ani sprzeczne z naszą wiarą. Na łamach „Naszego Dziennika” są obecne wszystkie tematy, bo – jak powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II – „człowiek jest drogą Kościoła”, więc musimy opisywać wszystkie tematy i sprawy (…). Człowiek, który stara się być uczciwym i żyje sakramentami, to kiedy zetknie się z informacją prawdziwą, czuje, iż ona jest prawdziwa. Pan Jezus potem już sam wszystko prowadzi – powiedziała Ewa Nowina Konopka, redaktor naczelny „Naszego Dziennika” w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W niedzielę przypada 25. rocznica powstania „Naszego Dziennika”. Gazeta jest jednym z dzieł, które wyrosło przy Radiu Maryja.

„Nasz Dziennik” każdego dnia publikuje artykuły dotyczące polityki, kultury, gospodarki, wiary, religii, historii. Gazeta od początku swojego istnienia formuje postawy Polaków. Wszystko to odbywa się w duchu wierności Chrystusowi, Kościołowi i Ewangelii. „Nasz Dziennik” od wielu lat jest doceniany przez Polaków.

Ewa Nowina Konopka, redaktor naczelny „Naszego Dziennika” przypomniała historię powstania gazety.

– To były zupełnie inne czasy. Mimo, że nam się wydaje, iż to jest aż 25 lat, to w rzeczywistości jest to tylko 25 lat. Jeżeli chodzi o zmiany, które zachodzą w świecie i wokół nas, to one zaszły bardzo szybko. 25 lat temu rynek medialny był opanowany przez osoby o poglądach lewicowo-liberalnych, więc my byliśmy traktowani dosyć nieprzyjaźnie. Gdy nasi dziennikarze przychodzili na konferencje prasowe, to byli uważani za kogoś gorszego. To się musiało zmienić, tak więc dzisiaj wygląda to już inaczej. Ojciec Dyrektor nieraz przypomina, jak święty Jan Paweł II mówił do niego, że w Kościele też trzeba się czasami rozpychać łokciami, więc tak samo my robiliśmy na rynku medialnym, walcząc o prawdę. Czytelnicy wygrali bitwę o prawdę, dlatego że jej poszukiwali i widzieli, rozpoznawali ją. Człowiek, który stara się być uczciwym i żyje sakramentami, to kiedy zetknie się z informacją prawdziwą, to czuje, iż ona jest prawdziwa. Pan Jezus potem już sam wszystko prowadzi – mówiła Ewa Nowina Konopka.

Redaktorzy „Naszego Dziennika” mieli łaskę towarzyszenia świętemu Janowi Pawłowi II w jego nieustannej pracy na rzecz Kościoła.

– Myślę, że każdy z naszej redakcji powiedziałby, iż ta część pontyfikatu, w której mieliśmy radość i zaszczyt towarzyszyć Ojcu Świętemu (…) była czymś przejmującym i niesamowitym – wskazała.

„Nasz Dziennik” nie skupia się tylko na informowaniu, ale także na formowaniu czytelników.

– Chodzi o kontakt z naszymi czytelnikami, który był duchowy, czyli nabożeństwa pierwszych sobót, nabożeństwa pierwszych piątków. Warto przypomnieć, że zaproponowaliśmy naszym czytelnikom nabożeństwa pierwszych sobót ze specjalnymi deklaracjami, które były potem zawiezione do Rzymu do księdza Sławomira Odera. Pan Jezus wszystko cudownie prowadził – powiedziała gość Radia Maryja.

– W redakcji pomyśleliśmy o pierwszych piątkach i ustaliliśmy, że zaczynamy od tego miesiąca. Wyliczyliśmy zatem, iż pierwszy piątek przypadnie w lutym, a konkretnie 6 lutego, czyli w 250. rocznicę ustanowienia Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa. Takich historii jest bardzo dużo – dodała.

„Nasz Dziennik” od pierwszych dni swojego istnienia staje w obronie Kościoła.

– Żyjemy w czasach, w których Kościół jest bardzo atakowany, fałszywie oskarżany, oczerniany i rozbijany – niestety także od środka. Dzisiaj mamy wielką radość, bo świętujemy kolejne urodziny „Naszego Dziennika”, ale od rana mam kolec w sercu, bo została sprofanowana nowa świątynia w Koziegłowach koło Poznania, która dopiero co było konsekrowana. To przepiękny kościół, a jak zobaczyłam zdjęcia przedstawiające, jak wyglądał rano, to po prostu chce się tylko płakać nad tym, jak Pan Jezus jest traktowany w Polsce – zaakcentowała redaktor naczelny „Naszego Dziennika”.

Gość „Aktualności dnia” podkreśliła, że wiara ma być obecna w każdej sferze naszego życia.

– Wiara ma być obecna w całym naszym życiu. Od wielu lat stykamy się z tym, że politycy mówią, iż oni zostawiają swoją wiarę za drzwiami. Nie można żyć w ten sposób. Nauczanie Kościoła jest jasne – jesteśmy wezwani do tego, żeby twardo stąpać po ziemi i zadbać o sprawy ziemskie, ale one mają służyć duchowi, czyli nie mogą być ani fałszywe, ani sprzeczne z naszą wiarą. Na łamach „Naszego Dziennika” są obecne wszystkie tematy, bo – jak powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II – „człowiek jest drogą Kościoła”, więc musimy opisywać wszystkie tematy i sprawy – podsumowała Ewa Nowina Konopka.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Ewy Nowiny Konopki można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl