fot. PAP/Wojciech Pacewicz

RPD dla „Naszego Dziennika”: Nieuzasadnione działania norweskich urzędników spotkają się z naszą reakcją

Każdy przypadek nieuzasadnionego i zbyt restrykcyjnego postępowania norweskich urzędników wobec polskich dzieci i ich rodziców spotka się z reakcją ze strony polskich instytucji, w tym Rzecznika Praw Dziecka – zapewnił na łamach „Naszego Dziennika” RPD Mikołaj Pawlak.

Opublikowany w gazecie w poniedziałek wywiad z rzecznikiem ma związek z jego niedawną wizytą w Norwegii. Mikołaj Pawlak odwiedził szkołę działającą przy polskiej ambasadzie w Oslo, w której uczy się ponad 300 dzieci. Spotkał się także z norweską Rzecznik Praw Dziecka, Ingą Bejer Engh, z którą rozmawiał m.in. o problemach związanych z odbieraniem dzieci przez urzędników z Barnevernet.

Relacjonując rozmowy ze swoją norweską odpowiedniczką RPD ocenił w wywiadzie, że było to bardzo potrzebne i dobre spotkanie.

Oczywiście nie uda się jedną rozmową rozwiązać wszystkich problemów polskich rodzin w Norwegii, ale zrobiliśmy ważny krok, by szybciej i skuteczniej rozwiązywać sytuacje sporne przy udziale naszych partnerów, czyli miejscowych instytucji socjalnych i zajmujących się prawami dzieci. Widać wyraźnie, że pomogły marcowe rozmowy z urzędnikami norweskimi, którzy odwiedzili moje biuro w Warszawie” – ocenił Mikołaj Pawlak.

Rzecznik przekazał, że „zarówno w marcu, podczas rozmów z delegacją urzędników z Barnevernetu i norweskiego urzędu centralnego ds. praw dzieci, jak i teraz, w czasie rozmów z panią rzecznik, przedstawił stronie norweskiej wiele wątpliwości dotyczących pracy Barnevernetu, w szczególności niejasnych procedur odbierania dzieci rodzicom i zasad utrzymywania kontaktu z rodzicami biologicznymi po przekazaniu dzieci do rodzin zastępczych”.

Mikołaj Pawlak wskazał, że zwrócił uwagę na zapisy Konwencji o prawach dziecka, zgodnie z którą państwa-strony podejmują działania mające na celu poszanowanie prawa dziecka do zachowania jego tożsamości narodowej, kulturowej, językowej czy religijnej oraz stosunków rodzinnych.

Podkreśliłem też, że podobne przepisy – o ochronie m.in. więzów rodzinnych, językowych i kulturowych dziecka – obowiązują też w Unii Europejskiej. Dostrzegam zrozumienie dla tych argumentów po stronie norweskiej, jednak dopiero czas pokaże, czy nastąpiła trwała zmiana ich podejścia” – powiedział RPD.

Pytany, jaka jest obecnie sytuacja polskich dzieci po tym, jak z Norwegii został wydalony konsul Sławomir Kowalski – ich obrońca, RPD stwierdził, że „Konsul Sławomir Kowalski wspaniale wykonywał swoją misję, ale teraz polskie rodziny w Norwegii także mogą liczyć na pomoc m.in. ambasady RP”.

I każdy przypadek nieuzasadnionego, zbyt restrykcyjnego postępowania norweskich urzędników wobec polskich dzieci i ich rodziców spotka się z odpowiednią reakcją ze strony polskich instytucji, w tym Rzecznika Praw Dziecka” – podkreślił Mikołaj Pawlak.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl