fot. twitter.com/ipngovpl

„Nasz Dziennik”: Sądy przywracają wysokie świadczenia byłym funkcjonariuszom komunistycznych służb

Sądy ignorują ustawę dezubekizacyjną i przywracają wysokie świadczenia byłym funkcjonariuszom komunistycznych służb – informuje „Nasz Dziennik”.

Do tej pory pojawiło się ok. 26 tys. pozwów w sprawie przywrócenia świadczeń zredukowanych w wyniku tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Złożyli je byli funkcjonariusze służb PRL.

Pozytywne dla nich wyroki zapadają m.in. w Sądzie Okręgowym w Częstochowie.

Sądy prowadzą postępowania, mimo że w Trybunale Konstytucyjnym znajdują się pytania dotyczące konstytucyjności niektórych zapisów ustawy.

To wychodzenie przed szereg – mówi poseł PiS Arkadiusz Czartoryski, jeden z autorów tzw. ustawy dezubekizacyjnej.

– Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że wyroki sądowe powinny być rozpatrywane w kontekście decyzji Trybunału Konstytucyjnego, do którego taką skargę złożono. Natomiast tutaj mamy do czynienia z pewnego rodzaju wychodzeniem przed szereg i przywracaniem zdecydowanie wyższych emerytur. Wyższych tylko dlatego, że przed 1989 r. osoby te pełniły funkcję w Służbie Bezpieczeństwa – podkreśla poseł Arkadiusz Czartoryski.  

Ustawa dezubekizacyjna funkcjonuje od 1 października 2017 roku. Przewiduje, że emerytury byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

RIRM

drukuj