fot. twitter.com/zbigniewkuzmiuk

[TYLKO U NAS] Dr Z. Kuźmiuk: To od nas zależało, czy Ursula von der Leyen będzie szefową KE i mamy nadzieję na poprawną współpracę

Głosami europosłów Prawa i Sprawiedliwości tak naprawdę Ursula von der Leyen została wybrana, bo okazuje się, że to od nas zależało, czy szefową Komisji będzie, czy nie. Miejmy nadzieję, że ten fakt będzie przesądzał o poprawnej współpracy z szefową Komisji i przyszłą Komisją – mówił poseł do Parlamentu Europejskiego dr Zbigniew Kuźmiuk w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Ursula von der Leyen została we wtorek wybrana na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej. Głosowało na nią 383 europosłów. Poseł do Parlamentu Europejskiego dr Zbigniew Kuźmiuk podkreślił, że została ona przewodniczącą dzięki głosom europosłów Prawa i Sprawiedliwości, gdyż zwyciężyła jedynie dziewięcioma głosami ponad wymaganą większością kwalifikowalną.

– Głosami europosłów Prawa i Sprawiedliwości tak naprawdę Ursula von der Leyen została wybrana, bo okazuje się, że to od nas zależało, czy tą szefową Komisji będzie, czy nie. Miejmy nadzieję, że ten fakt będzie przesądzał o poprawnej współpracy z panią szefową Komisji i przyszłą Komisją – powiedział Zbigniew Kuźmiuk.

Gość „Aktualności dnia” zaznaczył, że w ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie grupy EKR w Brukseli, podczas którego Ursula von der Leyen mówiła o swoich planach związanych z objęciem funkcji szefa KE, które były zbieżne z poglądami polskiego rządu na funkcjonowanie Unii Europejskiej.

– Złożyła kilka takich deklaracji, które – mówiąc szczerze – mnie, jako europarlamentarzystę, satysfakcjonowały. Natomiast we wtorek na sali plenarnej, gdzie miała swoją ponad półgodzinną prezentację, jednak pobrzmiewały inne akcenty. To, że mówiła o konieczności, większej niż do tej pory planowano, redukcji CO2 oraz trochę inaczej mówiła o inicjatywach obronnych Europy, kładę na karb tego, że próbowała pozyskać głosy lewicy i liberałów. Mam nadzieję, że jednak ta wersja ze spotkania z EKR będzie w jej praktycznym działaniu bardziej prawdziwa niż ta z sali plenarnej – oświadczył europoseł.

Całość rozmowy z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj