[TYLKO U NAS] Dr Pietrzak: Wszystko wskazuje na to, że Wielka Brytania i Rosja zerwą stosunki dyplomatyczne

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce Wielka Brytania i Rosja zerwą całkowicie stosunki dyplomatyczne – powiedział dr Leszek Pietrzak, historyk i redaktor naczelny miesięcznika „Służby specjalne”. Rozmówca Redakcji Informacyjnej Radia Maryja odniósł się w ten sposób do decyzji rosyjskiego MSZ, które podjęło decyzję o wydaleniu z kraju w ciągu tygodnia 23 brytyjskich dyplomatów.

Rosjanie ogłosili także cofnięcie pozwolenia na utworzenie brytyjskiego konsulatu w Petersburgu i zakaz działalności instytucji kulturalno-edukacyjnej British Council w Moskwie.

Jest to odpowiedź na wydalenie przez Wielką Brytanię 23 rosyjskich dyplomatów i zaostrzenie systemu sankcji wobec Rosji po ataku na Siergieja Skripala i jego córkę.

Dr Leszek Pietrzak wskazał, że od pewnego czasu mamy do czynienia z zimną wojną, w której Rosjanie starają się realizować swoją strategię.

Postrzegam tę sytuację jako kolejny krok w kierunku rozwiązania ostatecznego, czyli zerwania oficjalnych stosunków pomiędzy Wielką Brytanią a Federacją Rosyjską. Wiele wskazuje na to, że Federacja Rosyjska pierwsza zerwie stosunki. Postrzegam te wszystkie działania Rosji jako próbę zbałkanizowania wszystkich instytucji międzynarodowych, do których należy Rosja. Myślę, że Putinowi o to chodzi, ażeby w ten sposób zacząć wywierać presję na społeczność międzynarodową, chcąc ją zmiękczyć i wymóc na niej pewne rozwiązania, jakie Kreml sobie już obmyślił – zaznaczył dr Pietrzak.

Brytyjski MSZ w wydanym oświadczeniu podkreślił, że działania Moskwy były spodziewane. Wskazano, że nie zmienia to faktu, iż Rosja odpowiada za próbę zamachu na dwoje brytyjskich obywateli na terytorium Wielkiej Brytanii.

4 marca w Salisbury w południowej Anglii były rosyjski szpieg Siergiej Skripal i jego córka Julia trafili do szpitala w stanie krytycznym po kontakcie z produkowanym w Rosji środkiem paralityczno-drgawkowym typu Nowiczok.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl