PAP/EPA

[TYLKO U NAS] Dr P. Gawryszczak o sytuacji geopolitycznej: Prezydent USA zagroził, że jeśli na Ukrainie pojawi się jakikolwiek dodatkowy rosyjski czołg, to nie będzie mowy o Nord Stream 2. Jest to największa bolączka W. Putina

Prezydent USA, Joe Biden, zagroził, że jeśli na Ukrainie pojawi się jakikolwiek dodatkowy rosyjski czołg, to nie będzie mowy o Nord Stream 2. W tym momencie jest to największa bolączka prezydenta Rosji, Władimira Putina. Rosyjski przywódca zapewne wyobrażał sobie, że tak jak udało mu się przekonać niemieckich polityków, że Nord Stream 2 jest dobrym biznesowym pomysłem, iż tak samo przekona wszystkich innych, że ewentualne poszerzenie wpływów Rosji na Ukrainie nie będzie miało jakiegokolwiek przełożenia do bezpieczeństwa Europy – powiedział dr Piotr Gawryszczak, politolog, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W Europie Wschodniej cały czas utrzymuje się bardzo napięta atmosfera. Kilka dni temu w sprawie Ukrainy rozmawiali prezydenci Francji i Federacji Rosyjskiej.

– Podczas konferencji po spotkaniu było widać, że prezydent Władimir Putin raczej nie jest zadowolony z tego, co się obecnie dzieje. Ponadto wydaje się, iż nie był zadowolony również z rozmowy z prezydentem Emmanuelem Macronem. Prezydent Francji przedstawił spotkanie w pozytywnym świetle, że Rosja wycofa swoje wojska z Białorusi, jak zakończą się wspólne manewry. (…) Francuzi od samego początku zajęli pozycję w odniesieniu do Rosji, w myśl której za mocno się nie angażują i nie drażnią przysłowiowego niedźwiedzia – wskazał dr Piotr Gawryszczak.

Swoje stanowisko w sprawie sytuacji geopolitycznej wyraziły również Stany Zjednoczone.

– Prezydent USA zagroził, że jeśli na Ukrainie pojawi się jakikolwiek dodatkowy rosyjski czołg, to nie będzie mowy o Nord Stream 2. W tym momencie jest to największa bolączka Władimira Putina. Prezydent Rosji zapewne wyobrażał sobie, że tak jak udało mu się przekonać niemieckich polityków, że Nord Stream 2 jest dobrym biznesowym pomysłem, iż tak samo przekona wszystkich innych, że ewentualne poszerzenie wpływów Rosji na Ukrainie nie będzie miało jakiegokolwiek przełożenia dla bezpieczeństwa Europy – oznajmił politolog.

– Obecna sytuacja pomiędzy Ukrainą a Rosją pokazuje, jak kończą się rozmowy z agresorem z pozycji nieustępliwości, czyli odstraszania. Jeśli jesteśmy paktem militarnym, to został on powołany, aby strzec bezpieczeństwa swoich członków. (…) Jeżeli jesteśmy członkiem związku militarnego, którego celem jest bezpieczeństwo poszczególnych państw, to oznacza to, iż odstraszamy i dajemy jasny sygnał, że jeśli którekolwiek państwo członkowskie zostanie zaatakowane, stajemy jako całość – zaakcentował gość Radia Maryja.

Ewentualna wojna byłaby niekorzystna dla Rosji z gospodarczego i ekonomicznego punktu widzenia.

– Rosja ma bardzo dużo do stracenia, jeśli wolny świat zareaguje na jej agresję w sposób, o którym mówi. To nie jest tak, jak na początku mówił prezydent Joe Biden, że jak Rosja trochę wejdzie, to sankcje będą mniejsze. Obecna postawa wolnego świata jest jednoznaczna, że jeśli Władimir Putin przekroczy granicę Ukrainy, zakończymy rozmowy o Nord Stream 2 i nałożymy odpowiednie sankcje. (…) Kolejne reperkusje spowodowałyby zachwianie rosyjskiej gospodarki. Rosja nie może sobie na to pozwolić – podsumował dr Piotr Gawryszczak.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Piotra Gawryszczaka można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl