fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Dr M. Skwarzyński: Polska musi używać argumentacji UE w sprawie środków z KPO; nie powinniśmy wynosić sporu na zewnątrz, bo może być to pretekst do „bratniej” interwencji

Środki z Krajowego Planu Odbudowy powinny być natychmiast wypłacone Polsce. Aby jak najszybciej zażegnać spór i otrzymać pieniądze, należy używać argumentację, jaką posługuje się druga strona. To będzie bardziej skuteczne. Ponadto zarówno władza ustawodawcza, wykonawcza, jak i sądownicza, powinny poszukać środka kompromisu. Nie powinniśmy wynosić sporu na zewnątrz, dlatego że w obecnej sytuacji może być to pretekst do „bratniej” interwencji – powiedział dr Michał Skwarzyński, adiunkt w Katedrze Praw Człowieka i Prawa Humanitarnego na KUL, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Dzień przed agresją Rosji na Ukrainę przedstawiciele Komisji Europejskiej weryfikowali tzw. praworządność w Polsce. W tym kontekście dr Michał Skwarzyński zaznaczył, że w „interesie państwa polskiego jest jak najszybsze uzyskanie środków z Krajowego Planu Odbudowy”.

– Unia Europejska nie dysponuje swoimi pieniędzmi tak jak państwo. One pochodzą z naszych podatków. Powinny one być jak najszybciej rozdysponowane naszym przedsiębiorcom, bo od ponad pół roku są oni w gorszej sytuacji niż pozostali przedsiębiorcy we Wspólnocie. Patrząc na stan prawny po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 16 lutego 2022, nasuwa się jeden wniosek – środki Polsce powinny być wypłacone natychmiast. (…) W orzeczeniu stwierdzono, że tzw. mechanizm praworządności może być stosowany wyłącznie w ramach ochrony budżetu UE i tzw. zasad finansowych funkcjonowania Wspólnoty – zwrócił uwagę mecenas.

Gość Radia Maryja postawił pytanie, jak orzeczenie ma się do sporu o tzw. praworządność.

– Zarzuca się nam utworzenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zarzuty są kierowane wobec drugiej z nowoutworzonych izb w SN. Problem jest taki, że w polskim porządku prawnym Sąd Najwyższy i sądy powszechne zasadniczo nie badają wydatkowania środków unijnych. W Polsce kontrolują to sądy administracyjne. To jest zupełnie oddzielny pion sądownictwa. (…) Zarzuty UE nie dot. sędziów sądów administracyjnych – zaznaczył dr Michał Skwarzyński.

Adiunkt w Katedrze Praw Człowieka i Prawa Humanitarnego na KUL wyjaśnił, że „warunkiem zastosowania standardów TSUE oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (dot. kontrolowania praw człowieka czy prawa UE) jest to, żeby ocena sądów krajowych była z tym zgodna”.

– 4 listopada 2021 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym stwierdził wprost, że sędziowie sądów administracyjnych są sędziami europejskimi, a wady w obecnym składzie Krajowej Rady Sądownictwa nie wpływają na ich status jako sędziego europejskiego i na status asesora – powiedział.

Mecenas zaznaczył, że „aby jak najszybciej zażegnać spór i otrzymać środki, (…) należy używać argumentacji, która szybko przekona organy europejskie do wypłacenia pieniędzy”.

– Rozumiem stanowisko rządu i koalicjantów, którzy wywierają presję na to, żeby silnie bronić suwerenność, ale trzeba być skutecznym. Trzeba wykorzystać argument, jakim posługuje się druga strona, tzn. zastosujmy standard islandzki w ramach tzw. mechanizmu praworządności, gdzie wykażemy, że sądy administracyjne kontrolują w Polsce wydatkowanie środków unijnych, a więc chronią budżet. Wobec nich NSA stwierdzi, że nie ma co do tego wątpliwości. Proszę zatem wypłacić środki. To ich własna argumentacja. Ona będzie bardziej skuteczna. Należy pójść w tym kierunku, bo to pozwoli zdecydowanie szybciej uzyskać środki niż pójście drogą dyplomatyczną – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

– Trzeba zamknąć tego typu spory między władzami w kraju, bo one będą przez kogoś rozgrywane. (…) Zarówno władza ustawodawcza, wykonawcza, jak i sądownicza, powinny poszukać środka kompromisu. Nie powinniśmy wynosić sporu na zewnątrz, dlatego że w obecnej sytuacji może być to pretekst do „bratniej” interwencji – dodał.

Cała rozmowa z dr. Michałem Skwarzyńskim dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl