PAP/Marcin Obara

Obchody upamiętniające Żołnierzy Wyklętych

Przez lata byli opluwani i nazywani bandytami. Przez komunistyczne władze najpierw skazani na śmierć, a później na zapomnienie. Dziś mówimy o nich „Żołnierze Niezłomni”. W całej Polsce we wtorek odbyły się obchody upamiętniające polskich bohaterów.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

– To ci konspiratorzy, którzy z okupacji niemieckiej wyszli w okres rządów komunistycznych i obecności sowietów na terenie Polski, aby sprzeciwić się przemocy, aby podkreślać iż Polacy mają prawo do suwerennego decydowania o swoim losie – przypomniał prof. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Pamięć polskich bohaterów uczczona została we wtorek w całej Polsce. Żołnierze Niezłomni zawsze byli wierni dewizie: „Bóg, Honor i Ojczyzna”.

– Byli kolejnym pokoleniem w dziejach, które rzuciło na stos swój życia los, wiedząc, że nie ma takiej ceny, jakiej nie można zapłacić za wolność, za suwerenność – mówił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk, przed  Panteonem – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych w Warszawie.

Marszałek senior Sejmu, Antoni Macierewicz, podkreślił wagę heroizmu polskich Żołnierzy Niezłomnych.

– Jedność polskiej myśli chrześcijańskiej i narodowej jest fundamentem, który dał odwagę Żołnierzom Niezłomnym, który dał im moc, jaką nam przekazali – zwrócił uwagę Antoni Macierewicz.

W uroczystościach na warszawskich Powązkach udział wziął biskup polowy Wojska Polskiego, ks. bp Wiesław Lechowicz

– Większość Żołnierzy Wyklętych miała na ustach imię Boga, a w swoim sercu miłość do Ojczyzny – przypomniał ks. bp Wiesław Lechowicz.

Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych odbyły się również w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

– To miejsce, w którym sześć lat temu zdecydowałem o powołaniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych, jest miejscem symbolicznym. Kiedy przyszły czasy komunistyczne, było ono kaźnią polskich żołnierzy, którzy nie chcieli ulec totalitaryzmowi sowieckiemu – mówił minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, w materiale opublikowanym w serwisie Twitter.

W Ostrołęce otwarte zostało Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

– Powinniśmy im oddawać powinność pamięci, żeby weszli, jak się należy, do kart polskiej historii – mówił dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Jan Kotowski.

Bohaterom, którzy oddawali życie za naszą Ojczyznę, należy się pamięć i chwała – podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

– Ich ciała władze komunistyczne zakopały w nieznanym miejscu, bo miała zostać zabita także pamięć po tych najodważniejszych setkach, tysiącach, którzy oddając swe życie, podtrzymali życie swojej zniewolonej przez sowietów Ojczyzny – zaznaczył minister Piotr Gliński.

W Gdańsku cześć polskim bohaterom oddali zarówno starsi, jak i najmłodsi mieszkańcy Pomorza.

– Dużo słyszałam dobrego o „Ince”. Była dobrą dziewczyną i dobrze się zachowała. Nie wydała swoich współbraci – mówiła Marysia, mieszkanka Gdańska.

– Jest to lekcja patriotyzmu. Jesteśmy gdańszczanami. To są nasi bohaterowie – zarówno „Inka”, jak i „Zagończyk” – wskazała Katarzyna Kierejsza, nauczycielka SP w Gdańsku.

Pamięć poległych niezłomnych  uczczono także w Parku Pamięci przy Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. 

 

https://twitter.com/PoszukiwaniaIPN/status/1498541895827480577?s=20&t=6qfIDE9-GawqbbHfN6Jhmw

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl