fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: Proces ideologizacji UE i tworzenia super państwa w duchu ideologii lewicowej i liberalnej postępuje. Mamy do czynienia z ofensywą wizjonerów i z brakiem równowagi

Proces ideologizacji Unii Europejskiej i tworzenia super państwa w duchu skrajnej ideologii lewicowej i liberalnej postępuje. Mamy do czynienia z ofensywą wizjonerów super państwa federacyjnego i z brakiem równowagi. Niektóre państwa członkowskie mniej lub bardziej z Europy Środkowej próbują zachowywać swoje kompetencje czy walczyć o swoje kompetencje – na czele jest Polska i Węgry – ale jesteśmy w defensywie – mówił dr Krzysztof Kawęcki, politolog, w piątkowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Czy praworządność będzie miała wpływ na wypłacane z budżetu Unii Europejskiej środki? Według premiera Mateusza Morawieckiego – nie. Według wielu ekspertów i przedstawicieli niektórych państw Wspólnoty, zapisy porozumienia dają możliwość powiązania kwestii praworządności z budżetem. [czytaj więcej]

Gość TV Trwam wskazał, że zapisy dot. praworządności są niebezpieczne i zostały wprowadzone w sposób „dość miękki”.

– One otwierają pewną furtkę. Są sformułowania, że Unia Europejska dba o poszanowanie własnych interesów finansowych i poszanowanie zasady praworządności. Natomiast w przypadku, jeśli zasada praworządności zostałaby naruszona – w interpretacji decydentów UE – to wprowadza się tzw. mechanizm warunkowości. Komisja Europejska ma opracować zasady, sankcje czy określone środki dyscyplinujące poszczególne państwa członkowskie w przypadku nieprzestrzegania praworządności. I następnie to Rada Europejska, nie jednomyślnie, ale większością kwalifikowaną ma decydować – powiedział dr Krzysztof Kawęcki.

23 punkt konkluzji brzmi następująco: „Na tej podstawie zastanie wprowadzony system warunkowości w celu ochrony budżetu i instrumenty Next Generation EU, w tym kontekście Komisja zaproponuje środki w przypadku naruszeń przyjmowane przez Radę większością kwalifikowaną”. Należy zauważyć, że część ekspertów twierdzi, iż to Rada UE, czyli ministrowie, a część, że jest to Rada Europejska.       

– Będzie przeciąganie, będzie próba czynienia dalszych kroków w kierunku federalizacji. To jest jeden z elementu nacisku większości unijnej, tzn. i Parlamentu Europejskiego, który jest zdominowany przez siły skrajnie federalistyczne, i Komisji Europejskiej a także wiodących państw, czyli Francji, Niemiec, ale także wspierających państw mniejszych, jak Holandia i Belgia. Można mówić o sojuszu. Będzie się dalej ta kwestia rozgrywała. Oprócz mechanizmu praworządności jest bardzo mocno zaznaczony cel klimatyczny i mówi się, że jest to priorytet finansowy i polityczny Unii Europejskiej. Mówi się, że co najmniej 30 proc. całości środków budżetowych Unii Europejskiej ma być przeznaczonych na realizację programu klimatycznego UE, zarysowanego do 2050 roku, a w pierwszym etapie do 2030 zgodnego z porozumieniem paryskim. Mamy do czynienia z ideologizacją, z próbą wprowadzenia [Europejskiego Zielonego Ładu], o którym z entuzjazmem mówi przewodnicząca Komisji Europejskiej – podkreślił politolog.     

Gość programu „Polski punkt widzenia” wskazał na powiązanie budżetu (wypłacania środków unijnych – red.) z migracją oraz z otworzeniem funduszu migracyjnego. [więcej]

– Mówi się o stworzeniu wspólnej polityki azylowej i migracyjnej. Mówi się o obszarze ochrony środowiska, w rozumieniu ideologicznym – unijnym, o równych prawach kobiet itd. Bardzo mocno jest podkreślony aspekt Europejskiego Zielonego Ładu i jest tam wyraźnie zaznaczone, że wszystkie środki, niezależnie jak będą wykorzystywane – na infrastrukturę czy na inne obszary – muszą być zgodne z zasadniczym celem. One nie mogą być sprzeczne z zasadniczym celem, czyli Europejskim Zielonym Ładem – zaznaczył.  

Dr Krzysztof Kawęcki podkreślił, że „proces ideologizacji Unii Europejskiej i tworzenia super państwa w duchu skrajnej ideologii lewicowej i liberalnej postępuje”.

Mamy do czynienia z ofensywą wizjonerów super państwa federacyjnego, natomiast mamy do czynienia z brakiem równowagi. Niektóre państwa członkowskie mniej lub bardziej z Europy Środkowej próbują zachowywać swoje kompetencje czy walczyć o swoje kompetencje – na czele jest Polska i Węgry – ale jesteśmy w defensywie. Zwolennicy Europy suwerennych państw narodowych są absolutnie w defensywie – podkreślił politolog.  

– Można mówić o pewnym sukcesie, aczkolwiek, jak zobaczymy te konkluzje Rady Europejskiej, to widać, że są to bardzo szczegółowe ustalenia finansowe. Trzeba się w to wczytać. Okazuje się, że te ustalenia zostały wcześniej nakreślone – podsumował dr Krzysztof Kawęcki. 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl