fot. facebook.com/PrawicaKawecki/

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: Niektórzy przedstawiciele polskiego rządu za granicą bardziej uwzględniają interesy zewnętrzne państw, w których przebywają niż własnego kraju

Trudno mówić o przejęzyczeniach, niefortunnych wypowiedziach zdymisjonowanych ostatnio dwóch ambasadorów RP. Mamy raczej do czynienia ze świadomymi wypowiedziami, tym bardziej że dotyczyły spraw fundamentalnych. Sformułowania wypowiedziane przez tych dyplomatów są bardzo niebezpieczne dla polskich interesów – podkreślił dr Krzysztof Kawęcki, prezes Stowarzyszenia „Wiara i Czyn”, historyk i politolog podczas audycji „Aktualności Dnia” na antenie Radia Maryja.

Premier RP oraz Minister Spraw Zagranicznych zdecydowali odwołać Mirosława Jasińskiego ze stanowiska ambasadora RP w Republice Czeskiej po tym, jak skrytykował polskie władze za kopalnię Turów. Z kolei Jarosław Nowak został odwołany po wypowiedzi w sprawie nowelizacji ustawy o IPN, nazywając ją jako „jedną z najgłupszych poprawek, jakie kiedykolwiek pojawiły się w prawie”.

– Trudno mówić tutaj o przejęzyczeniach, niefortunnych wypowiedziach tych właśnie dwóch osób. Mamy raczej do czynienia ze świadomymi wypowiedziami, tym bardziej że dotyczyły spraw fundamentalnych – ocenił politolog.

– Doskonale wiedzieli, że ich wypowiedzi znajdą się na pierwszych stronach, nie tylko polskich gazet, ale również tych, które są bardzo usatysfakcjonowane z tego typu wypowiedzi – dodał.

Jak podkreślił prezes Stowarzyszenia „Wiara i Czyn”, sformułowania wypowiedziane przez dyplomatów są bardzo niebezpieczne dla polskich interesów.

– Można odnieść wrażenie, że niektórzy przedstawiciele polskiego rządu za granicą bardziej uwzględniają interesy zewnętrzne państw, w których przebywają niż własnego kraju – stwierdził dr Krzysztof Kawęcki.

Politolog zauważył, że postępowanie pełnomocnika rządu ds. kontaktów z diasporą żydowską godzi w dobre imię Polek i Polaków. Jak wskazuje gość audycji, nowelizacja ustawy IPN ma na celu ochronę obywateli Polski.

– Chodziło tutaj również o walkę ze sformułowaniami typu „polskie obozy śmierci”. Niestety państwo polskie jeszcze wciąż nie daje sobie rady z tego typu wypowiedziami, które nadal pojawiają się w prasie zachodniej. Odpowiedzialność tej nowelizacji, która nie weszła w życie, miała również dotyczyć nie tylko obywateli państwa polskiego, ale również cudzoziemców. To oczywiście wywołało ogromną krytykę ze strony międzynarodowych środowisk żydowskich i rządu Izraela – powiedział gość Radia Maryja.

Całość rozmowy z udziałem dr. Krzysztofa Kawęckiego, prezesa Stowarzyszenia „Wiara i Czyn” można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj