fot. facebook.com/prawicarzeczypospolitej/

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: Konflikt rosyjsko-ukraiński należy rozpatrywać w szerszej perspektywie, czyli rywalizacji globalistycznej, w której uczestniczą nie tylko Rosja i USA, ale też Chiny, Turcja oraz Niemcy

Konflikt rosyjsko-ukraiński należy rozpatrywać w szerszej perspektywie, czyli rywalizacji globalistycznej, w której uczestniczą nie tylko Federacja Rosyjska i USA, ale także Chiny, Turcja oraz Niemcy. W tej perspektywie Ukraina jest tylko przedmiotem międzynarodowych układów. (…) To moment, w którym polska dyplomacja powinna bardzo stanowczo wyartykułować wobec Ukrainy nasze oczekiwania. Jeśli mówimy o partnerstwie strategicznym z Ukrainą, to niestety brak zgody na ekshumację oraz blokowanie transportu kolejowego przez Ukrainę są kwestiami, które trudno zrozumieć – mówił dr Krzysztof Kawęcki, prezes zarządu Stowarzyszenia „Wiara i Czyn”, politolog i historyk, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Wokół Ukrainy cały czas panuje napięta atmosfera. Sejm przyjął uchwałę, poprzez którą wzywa państwa członkowskie NATO i Unii Europejskiej do wsparcia Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji. 456 posłów opowiedziało się „za”. [czytaj więcej] 

W czwartek miała miejsce rozmowa telefoniczna pomiędzy prezydentami USA i Ukrainy. Joe Biden miał wyrazić gotowość USA do zdecydowanej reakcji w razie napaści Rosji na Ukrainę.

– Nie do końca wiemy, jak naprawdę przebiegała rozmowa między prezydentem USA a prezydentem Ukrainy. Najistotniejsze jest jednak to, co przekazał swojemu rozmówcy prezydent Joe Biden. Na marginesie trzeba odnotować, że w kręgu ukraińskiej dyplomacji pojawiły się anonimowe wypowiedzi, według których rozmowa Biden-Zełenski nie przyniosła dla Ukrainy pozytywnych zapowiedzi, ale zostało to zdementowane przez komunikat Białego Domu – podkreślił dr Krzysztof Kawęcki.

USA i NATO odpowiedziały pisemnie na ultimatum Federacji Rosyjskiej w sprawie Ukrainy. Do prac ma powrócić format normandzki.

– Prezydent USA uważa, że obecne napięcie powinno zostać załatwione na drodze formatu normandzkiego. Jest to grupa składająca się z przedstawicieli czterech państw: Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji. Format został powołany w 2014 roku, a jego pierwsze spotkanie odbyło się dwa lata później. To duże forum, bo w jego skład wchodzą zarówno szefowie MSZ państw członkowskich, jak i prezydenci. Rezultaty spotkań gremium mogą być niezbyt zadowalające. Dotychczasowym rezultatem działań formatu normandzkiego jest tzw. protokół miński, który określa, że między Ukrainą a Federacją Rosyjską powinno nastąpić zawieszenie broni – tyczy się to także separatystów – wycofanie wojsk na linii frontu, wymiana jeńców. Do tej pory jedynie ostatni punkt został zrealizowany – przypomniał prezes zarządu Stowarzyszenia „Wiara i Czyn”.

Politolog zwrócił uwagę, że bieżącą sytuację na Ukrainie należy rozpatrywać w świetle powiązań geopolitycznych.

– Konflikt rosyjsko-ukraiński należy rozpatrywać w szerszej perspektywie, czyli rywalizacji globalistycznej, w której uczestniczą nie tylko Federacja Rosyjska i USA, ale także Chiny, Turcja oraz Niemcy. W tej perspektywie Ukraina jest tylko przedmiotem międzynarodowym układów. Trzeba przypomnieć, że Ukraina przez ostatnie 30 lat nie potrafiła ukształtować własnej suwerennej elity politycznej – zaakcentował gość Radia Maryja.

– Na Ukrainie od dziesięcioleci ugruntowywana jest opcja proniemiecka. Znaczna część społeczności ukraińskiej jest zafascynowana Niemcami. To dla nich marzenie, kierunek migracji. W moim przekonaniu wynika to nie tylko i wyłącznie z atrakcyjności materialnej RFN. Z kolei Niemcy zawsze postrzegali tzw. kwestię ukraińską w sposób przedmiotowy – dodał.

Polska wielokrotnie przedstawiała sprawę ukraińską na międzynarodowych forach. Ukraina odpłaca się blokadą tranzytu kolejowego i zakazem prac ekshumacyjnych.

– To moment, w którym polska dyplomacja powinna bardzo stanowczo wyartykułować wobec Ukrainy nasze oczekiwania. Jeśli mówimy o partnerstwie strategicznym z Ukrainą, to niestety brak zgody na ekshumację oraz blokowanie transportu kolejowego przez Ukrainę są kwestiami, które trudno zrozumieć – podsumował dr Krzysztof Kawęcki.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Krzysztofa Kawęckiego można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl