fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Dr J. Hajdasz: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich jest obecnie jednym z najważniejszych głosów ludzi mediów, którzy działają i pracują w oparciu o niekomercyjne wartości W zawodzie dziennikarskim widzą coś więcej, niż tylko sposób na zarabianie

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich broni pięciu dziennikarzy m.in. Tygodnika „Sieci” i Telewizji Polskiej pozwanych o ogromne odszkodowanie przez gigantyczny koncern medialny. Zadziwiające jest to, że sądy rozpatrują w ogóle takie akty oskarżenia,  lekceważąc przez to zasadę wolności słowa, która każdemu z nas daje prawo do głoszenia swoich poglądów w przestrzeni publicznej – mówiła dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja.

W dniach 16-17 października br. odbędzie się walny zjazd członków Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP),  najstarszej i największej organizacji dziennikarskiej w Polsce. Jak poinformowała dr Jolanta Hajdasz, liczy ona ponad 2,5 tys. członków. Dla porównania  występujące często w opozycyjnych mediach Towarzystwo Dziennikarskie ma ich zaledwie ok. 100.

– Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich to bardzo ważna organizacja w naszych czasach zdominowanych przez wszechobecne media, będące już nie tylko czwartą władzą w ustroju demokratycznym obok ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, ale jest pierwszą – a niektórzy już mówią – że wręcz jedyną władzą, bo tak ogromny ma wpływ na wszystko, co dzieje się wokół nas. W przestrzeni publicznej Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich jest obecnie  jednym z najważniejszych głosów ludzi mediów, którzy działają i pracują w oparciu o niekomercyjne wartości i którzy w zawodzie dziennikarskim widzą coś więcej, niż tylko sposób na zarabianie – oceniła dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Pomimo swojej ważnej misji Stowarzyszenie zmaga się z licznymi atakami skierowanymi w jego członków. Zdaniem dr Jolanty Hajdasz brutalne ataki potwierdzają ważność organizacji oraz to, że właściwie wykonuje swoje zadanie.

– Statystyka jest bardzo wymowna. Na przykład  w minionych 4 latach Stowarzyszenie otoczyło nieodpłatną pomocą prawną ponad 100 dziennikarzy, którzy mają problemy związane z wykonywaną przez nich praca zawodową. Po 2015 roku, czyli po dojściu do władzy Zjednoczonej Prawicy, wymiar sprawiedliwości – z zupełnie niejasnych i niezrozumiałych powodów – stał się niezwykle surowy wobec dziennikarzy.  W ostatnich latach blisko trzykrotnie wzrosła liczba spraw wytaczanych dziennikarzom z  paragrafu 212. Kodeksu karnego, na podstawie którego dziennikarzowi grozi nawet rok więzienia za zniesławienie – powiedziała autorka felietonu.

Z pomocą dziennikarzom, którzy muszą walczyć o obronę prawdy, wychodzi  Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

– Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich broni pięciu dziennikarzy, m.in. Tygodnika „Sieci” i Telewizji Polskiej, pozwanych o ogromne odszkodowanie przez gigantyczny koncern medialny. Zadziwiające jest to, że sądy rozpatrują w ogóle takie akty oskarżenia,  lekceważąc przez to zasadę wolności słowa, która każdemu z nas daje prawo do głoszenia swoich poglądów w przestrzeni publicznej – podkreśliła dr Jolanta Hajdasz.

Felietonistka odniosła się również do kwestii krzywdzących opinii organizacji zagranicznych, które od wielu lat głoszą, że w Polsce nie ma wolności słowa. Dlatego jednym z działań Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich jest reagowanie na takie zachowania i pomówienia.

– Od 6 lat, czyli od czasu dojścia Prawa i Sprawiedliwości do władzy, na forum międzynarodowym  radykalnie obniżane jest miejsce Polski w światowych rankingach wolności słowa i wolności mediów. Na przykład według najbardziej popularnego w świecie rankingu organizacji „Reporterzy bez Granic” poziom wolności mediów w naszym kraju jest obecnie najniższy w historii. Jest to ocena skrajnie nierzetelna i krzywdząca dla naszego kraju,  ponieważ nie oddaje rzeczywistego poziomu wolności słowa, wolności mediów i wolności dziennikarzy – wyjaśniła dr Jolanta Hajdasz.

Organizacje sporządzające rankingi są niewiarygodne, ponieważ pomijają fakt, że w Polsce istnieje różnorodność mediów, które mogą swobodnie działać i realizować swoją misję.

Dlatego tak ważny stał się głos Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i dlatego tak bardzo zależy przeciwnikom niezależności i suwerenności naszego kraju, by ten głos uciszyć i znanymi od lat metodami pomówień i półprawd skompromitować tych, którzy w świecie zdominowanym przez liberalny i lewacki przekaz ośmielają im się przeciwstawiać. Warto o tym wiedzieć, by lepiej rozumieć mechanizmy rządzące dziś światem mediów – podsumowała autorka felietonu.

 radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl