fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Dr J. Hajdasz: Radio Maryja podnosi poprzeczkę w fundamentalnych dziedzinach życia, którymi zajmują się dziennikarze

Przez sam fakt swojej obecności w przestrzeni publicznej Radio Maryja podnosi poprzeczkę w fundamentalnych dziedzinach życia, którymi zajmują się dziennikarze. Natomiast słuchacze toruńskiej rozgłośni to ludzie świadomi swojego udziału w życiu publicznym, są aktywni w swoich środowiskach i można na nich liczyć. Rodzina Radia Maryja to pełen przekrój polskiego społeczeństwa – powiedziała dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W 1991 roku Radio Maryja rozpoczęło nadawanie. Obecnie odbywają się obchody związane z 30-leciem działalności toruńskiej rozgłośni. Dr Jolanta Hajdasz zaznaczyła, że „jest to fenomen”.

– Z wnętrza dziennikarskiego środowiska obserwuję to, co dzieje się na rynku mediów. Dlatego uważam, że słowo „fenomen” w kontekście Radia Maryja jest jak najbardziej na miejscu. Rozgłośnia powstała w gospodarce wolnorynkowej, gdzie mówi się, że media funkcjonują jako biznes, gdzie mają rację bytu tylko te media, które potrafią na siebie zarobić; gdzie informacja jest towarem. W takiej rzeczywistości zaczynaliśmy funkcjonowanie wolnych mediów – przypomniała medioznawca.

Jak zaznaczyła, Radio Maryja „do dziś nie zmieniło swojej koncesji – jest nadawcą społecznym, czyli przede wszystkim stawia na rzetelny przekaz, na służbę swoim odbiorcom”.

– Wszyscy powinni docenić i widzieć, jak wielką wartością jest radio katolickie. Trzeba docenić to, co zostało dzięki temu dziełu dokonane – podkreśliła dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Dr Jolanta Hajdasz złożyła także podziękowania.

– Dziękuję za to, że przez sam fakt swojej obecności w przestrzeni publicznej Radio Maryja podnosi poprzeczkę w fundamentalnych dziedzinach życia, którymi zajmują się dziennikarze – powiedziała.

Toruńska rozgłośnia jako pierwsza w Polsce otworzyła się na głosy swoich słuchaczy, udostępniając im czas antenowy. Kontakt z odbiorcami jest wciąż żywy. Radio jest przy człowieku i jego sprawach.

– Rozmowy na żywo to egzamin dla każdego, kto podejmuje się długich audycji. Nie jest łatwo spontanicznie odpowiadać na najróżniejsze pytania. (…) To pokazanie, że nie ma się nic do ukrycia i nie boi się żadnych tematów. Wielka sprawa. Brak tematów tabu to bardzo ważna rzecz – zaznaczyła gość „Aktualności dnia”.

Radio Maryja podjęło się także wieloletniego procesu aktywizacji społeczeństwa. Odbiorcy zaangażowani są w życie Kościoła oraz Ojczyzny. Niestety, często grupy te są marginalizowane, atakowane.

– Jest to społeczność, która w dalszym ciągu się formuje i rozrasta. To jeden z aspektów fenomenu Radia Maryja, że utworzyło ono tak zintegrowaną społeczność swoich odbiorców. To ludzie świadomi swojego udziału w życiu publicznym. Są aktywni w swoich środowiskach, m.in. w parafiach. To grupa zauważalna i można na nią liczyć. (…) Rodzina Radia Maryja to pełen przekrój polskiego społeczeństwa – powiedziała medioznawca.

Cała rozmowa z dr. Jolantą Hajdasz dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl