fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Dr J. Hajdasz o projekcje noweli ustawy o radiofonii i telewizji: Uważam, że jest to daleko idące działanie w niewłaściwym czasie

Bunt skomercjalizowanego środowiska radiofonii przeciwko obecnie rządzącej władzy jest niepotrzebnym elementem obecnej rzeczywistości politycznej, a ta ustawa może wywołać takie działanie – powiedziała dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, złożył do marszałek Sejmu projekt nowelizacji o radiofonii i telewizji. Projekt zakłada m.in., że nadawcy programów radiowych będą musieli nadawać utwory muzyczne w języku polskim w 50 proc., a nie tak jak było do tej pory 33 proc. Do sprawy odniosła się dr Jolanta Hajdasz, która przyznała, że zgłoszony projekt był dla niej dużym zaskoczeniem.

– Trzeba zwrócić uwagę na czas zgłaszania tej zmiany. Jesteśmy zaledwie kilka tygodni po wielkich protestach dotyczących ostatniej noweli ustawy o radiofonii i telewizji. W mojej ocenie tak szybki powrót do zmiany w tej ustawie jest błędem politycznym. Jest to niepotrzebne zawirowanie w czasie, kiedy wszyscy mają zajęte głowy przyziemnymi sprawami i problemami – oceniła dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Rozmówczyni Radia Maryja powiedziała, że pojawiły się również wątpliwości co do konieczności nakazywania rozgłośniom prezentowania utworów w języku polskim.

– Uważam, że jest to działanie słuszne, ale spóźnione. Obecnie bardzo mocno rozwinięte są internetowe serwisy muzyczne, które działają bez ograniczeń. Dlatego narzucanie radiofonii tak sztywnych rozwiązań jest utrudnianiem ich niełatwej sytuacji spowodowanej pandemią (…). Takie wspieranie polskiej muzyki miało sens wtedy, kiedy rozgłośnie radiowe były głównym źródłem wiedzy i rozprzestrzeniania się muzyki w naszym kraju. Uważam, że jest to daleko idące działanie w niewłaściwym czasie – oceniła dr Jolanta Hajdasz.

W odpowiedzi na informacje o zgłoszonym projekcje pojawiły się opinie, że polska muzyka jest na niskim poziomie i dlatego w stacjach radiowych dominują zagraniczne utwory.

– Polska muzyka jest na wysokim poziomie. Zasługuje ona na wsparcie. Jednak trzeba zwrócić uwagę na szczegóły i niedopowiedzenia. Co w przypadku, gdy polski artysta tworzy muzykę w języku angielskim? Czy mamy ją zaliczyć do polskich utworów, czy już nie? Może się okazać, że takie utwory nie będą mogły znaleźć się w ramówce radiowej, co wiązałoby się z ograniczaniem polskich artystów – wyjaśniła dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Rozmówczyni Radia Maryja wskazała, że przyjęcie projektu dot. nowelizacji ustawy radiofonii i telewizji mogłoby wprowadzić więcej negatywnych skutków i przynieść odwrotny efekt od zamierzonego.

– Bunt skomercjalizowanego środowiska radiofonii przeciwko obecnie rządzącej władzy jest niepotrzebnym elementem obecnej rzeczywistości politycznej, a ta ustawa może wywołać takie działanie – powiedziała dr Jolanta Hajdasz.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl