fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Dr J. Hajdasz o drugim w historii nawiedzeniu kopii Cudownego Obrazu z Jasnej Góry w archidiecezji poznańskiej: Poznań i Wielkopolska dawały przez te wszystkie miesiące wielkie świadectwo wiary

Poznań i Wielkopolska dawały przez te wszystkie miesiące wielkie świadectwo wiary, mimo ostrej w naszym regionie konfrontacji z ideologią gender, coraz bardziej powszechnym ateizmem i upadkiem zasad moralnych, ostrego konfliktu politycznego, którego złośliwość i złowrogość Poznań zna aż za dobrze. Ludzie uczestniczyli w nabożeństwach, nocnych czuwaniach i pasterkach, przystępowali do sakramentów, a parafialne strony internetowe pełne są zdjęć z tłumnych procesji i Eucharystii. Pytanie, czy zapamiętamy to zdarzenie i wyciągniemy z niego wnioski z pożytkiem dla siebie i innych – mówiła dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja.

Dr Jolanta Hajdasz odniosła się do drugiego w historii nawiedzenia kopii Cudownego Obrazu z Jasnej Góry w archidiecezji poznańskiej.

– Po 1050. rocznicy chrztu Polski obchodzonej w 2016 r. i po obchodach 1050-lecia powstania pierwszego na ziemiach polskich biskupstwa w Poznaniu w 2018 r., w tym tygodniu skończy się drugie w historii nawiedzenie kopii Cudownego Obrazu z Jasnej Góry w mojej rodzimej archidiecezji poznańskiej. 2022 rok w Wielkopolsce rozpoczyna się więc pożegnaniem. W niedzielę 9 stycznia Poznań pożegna kopię Cudownej Ikony Jasnogórskiej. Tym samym zakończy się drugie w historii nawiedzenie Matki Bożej we wszystkich 415 parafiach poznańskiej archidiecezji, męskich i żeńskich domach zakonnych oraz w więzieniach w Rawiczu, Wronkach i Poznaniu – zaznaczyła dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Hasłem nawiedzenia są słowa: „Z Maryją w nowe czasy”.

– Nikt nie mógł przewidzieć, iż potrwa ono dłużej niż zakładano, że kilkakrotnie trzeba będzie zawieszać czas modlitewnych spotkań i nabożeństw, a one same będą naznaczone dotkliwymi dla wiernych i duchownych restrykcjami, bólem i cierpieniem, a błagania o zdrowie i życie będą miały kontekst bardzo realny, bo spowodowany śmiercią wielu osób – podkreśliła felietonistka Radia Maryja.

– Poznań i Wielkopolska dawały przez te wszystkie miesiące wielkie świadectwo wiary, mimo ostrej w naszym regionie konfrontacji z ideologią gender, coraz bardziej powszechnym ateizmem i upadkiem zasad moralnych, ostrego konfliktu politycznego, którego złośliwość i złowrogość Poznań zna aż za dobrze. Ludzie uczestniczyli w nabożeństwach, nocnych czuwaniach i pasterkach, przystępowali do sakramentów, a parafialne strony internetowe pełne są zdjęć z tłumnych procesji i Eucharystii. Pytanie, czy zapamiętamy to zdarzenie i wyciągniemy z niego wnioski z pożytkiem dla siebie i innych – dodała.

Peregrynacja rozpoczęła się 18 maja 2019 roku i miała zakończyć się 26 września 2020 roku.

– Z powodu pandemii była przerywana kilkakrotnie. W marcu 2020 roku z powodu zagrożenia pandemią koronawirusa metropolita poznański, ks. abp Stanisław Gądecki, był zmuszony zawiesić ją po raz pierwszy. Obraz przebywał od tego czasu zamknięty w klasztorze sióstr klarysek w Pniewach. Na początku września 2020 roku peregrynacja została wznowiona, ale miesiąc później ponownie trzeba było wstrzymać nawiedzenia w parafiach archidiecezji poznańskiej. Obraz przeniesiono wtedy do kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. Siostry prowadzą jadłodajnię dla bezdomnych, a w czasie pandemii liczba osób korzystających z przegotowywanych przez elżbietanki darmowych posiłków wzrosła kilkakrotnie, a siostry przygotowywały je i wydawały mimo koronawirusowych ograniczeń. Siostrom udało się zorganizować specjalną Mszę św. przy Obrazie Nawiedzenia dla osób samotnych i bezdomnych, które stołują się na co dzień w ich jadłodajni – powiedziała dr Jolanta Hajdasz.

– 9 i 10 września 2021 roku kopia Cudownego Obrazu została przewieziona z Wronek do Warszawy na uroczystości beatyfikacyjne Prymasa Tysiąclecia. Ikona to ważny świadek życia i prymasostwa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który uczestniczył w przewożeniu obrazu z diecezji do diecezji w czasie Wielkiej Nowenny. 19 maja 1981 kopia obrazu nawiedziła Dom Arcybiskupów Warszawskich, aby umierający ks. kard. Stefan Wyszyński mógł się przy niej pomodlić. Ta sama kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej towarzyszyła 31 maja 1981 r. uroczystościom pogrzebowym prymasa Polski na ówczesnym placu Zwycięstwa w Warszawie. Umieszczono ją u stóp krzyża z pierwszej pielgrzymki świętego Jana Pawła II do Polski. W czasie beatyfikacji kopia była umieszczona w centralnym miejscu między portretami nowych błogosławionych – matki Róży Czackiej i Prymasa Wyszyńskiego – zaakcentowała felietonistka Radia Maryja.

Cały felieton dr. Jolanty Hajdasz z cyklu „Myśląc Ojczyzna” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl