fot. archiwum prywatne

[TYLKO U NAS] Dr J. Hajdasz: Mamy wolność słowa, o którą trzeba cały czas walczyć, żeby ktoś nam jej po prostu nie odebrał

Mamy naprawdę wolność słowa, możemy się nią cieszyć i o nią trzeba cały czas walczyć, zabiegać, żeby ktoś nam jej po prostu nie odebrał – powiedziała w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. 

24 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu. Wydarzenie to zostało ustanowione przez Papieża VI w 1967 roku. W Kościele Katolickim w tym dniu wspomina się św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, opiekuna i orędownika osób odpowiedzialnych za środki społecznego przekazu.

Ojciec Święty Franciszek w orędziu na ten dzień podkreślił, że bardzo ważne jest dziedzictwo pamięci w komunikacji. Hasłem tego dnia są słowa: „+Obyś mógł opowiadać i utrwalić w pamięci+ (por. Wj 10, 2) Życie staje się historią”.

Przesłanie Papieża jest bardzo ważne i bardzo przejmujące – zwróciła uwagę dr Jolanta Hajdasz.

– Odwołanie się do historii jest szczególnie istotne w kontekście tego, czym zajmują się na co dzień środki masowego komunikowania. Pogoń za bieżącymi wydarzeniami sprawia, że bardzo często dziennikarzom z horyzontu, z perspektywy, gdzieś ucieka szerszy kontekst danej sprawy, społeczne skutki oddziaływania mediów i informacji, które gdzieś tworzą, więc takie zatrzymanie się i zastanowienie, pokazanie: pomyśl o tym, co było kiedyś, przekazuj historię tym, którzy jej nie znają jest bardzo ważne w naszych czasach – podkreśliła dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Rozmówca Radia Maryja zaznaczyła, że to przede wszystkim dziennikarze powinni znać i interesować się historią oraz przekazywać ją prawdziwie.

– Trzeba znać historię, żeby rozumieć to, co się stało w przeszłości, zrozumieć to, co dzieje się dzisiaj i ewentualnie pomóc sobie przewidzieć to, co może stać się w przyszłości na podstawie tego, co było kiedyś. Znajomość historii jest kluczem do tylu spraw, więc szczególnie jest ważna dla dziennikarzy i na pewno pozwoli przełamywać różnego rodzaju trudne sprawy z przeszłości, które gdzieś miały miejsce między ludźmi, czy między narodami – powiedziała.

Dr Jolanta Hajdasz zauważyła, że aktualna sytuacja dla mediów jest komfortowa i mamy wolność słowa.

– W mojej ocenie media dzisiaj mają bardzo komfortową sytuację, bo możemy się cieszyć wolnością słowa i choć zagrożeń jest bardzo dużo, i pojedynczych przypadków naruszenia tego systemu prasowego, w którym funkcjonujemy jest wiele, to mimo to w przestrzeni publicznej właściwie bez skrępowania mogą ukazywać się różnego rodzaju treści. I to jest ta wolność, której powinniśmy za wszelką ceną bronić, piętnując publicznie wszelkie próby naruszenia właśnie tego, czym możemy się cieszyć. Nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej – wyjaśniła.

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zaakcentowała, że „polskie media oparte na polskim kapitale są mediami słabszymi niż media będące w rękach koncernów zagranicznych”.

– To wzmocnienie tej naszej polskiej części mediów to jest wielkie zadanie cały czas dla rządzących. (…) Mamy naprawdę wolność słowa, możemy się nią cieszyć i o nią trzeba cały czas walczyć, zabiegać, żeby ktoś nam jej po prostu nie odebrał – podsumowała dr Jolanta Hajdasz.

radiomaryja.pl/RIRM

drukuj