fot. PAP/Paweł Supernak

Sejm uchwalił ustawę w sprawie dopłat do dobrostanu krów i świń

Sejm uchwalił ustawę w sprawie dopłat do dobrostanu krów i świń. Projekt trafi teraz do Senatu. Szacuje się, że z dofinansowania skorzysta około 65 tys. rolników. Do podziału jest 50 mln euro.

Rolnicy będą mogli otrzymać środki na poprawę warunków utrzymania zwierząt ponad normy. Chodzi między innymi o stały dostęp do pastwisk lub wybiegu. Po spełnieniu wymogów rolnik otrzyma dopłatę w wysokości 185 zł rocznie do krowy mlecznej. Jeśli będzie ją wypasał przez 120 dni – 595. Dopłata dla hodowców trzody wyniesie 301 zł na lochę i 24 zł na tucznika na rok. Przepisy nie przewidują utrzymania świń na wolnym wybiegu, dopóki w Polsce występuje ASF.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski tłumaczył w Sejmie, że regulacje przyczynią się do proekologicznej hodowli zwierząt.

– Pomogą zachęcić rolników do bardziej proekologicznego utrzymania zwierząt. Dbania o podwyższony dobrostan, przechowywanie zwierząt w warunkach związanych z większą powierzchnią, wybiegami, z większym i dłuższym okresem pastwiskowania, czyli przebywania zwierząt w warunkach, które są dla nich korzystne. Polska staje się liderem ekologicznego podejścia do rolnictwa – powiedział.

Przyjęta przez Sejm ustawa ma wejść życie 15 marca 2020 roku. Dofinansowanie na utrzymanie krów i świń pochodzi z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl