[TYLKO U NAS] Dr I. Nowosad: WSKSiM jest w Polsce jedyną uczelnią oferującą kierunek informatyka medialna, a teraz uczelnia uruchamia go również na stopniu magisterskim

Przed niespełna czterema laty, kiedy WSKSiM ubiegała się o kierunek studiów informatyka medialna pierwszego stopnia, w Europie kierunek ten był dostępny tylko w dwóch niemieckich uczelniach, jednej angielskiej i jednej austriackiej, więc byliśmy naprawdę pionierami – można powiedzieć – nawet na rynku europejskim. Zdecydowanie w Polsce jesteśmy w dalszym ciągu jedyną uczelnią oferującą ten kierunek (…) W tej chwili radosną nowiną jest to, że możemy uruchomić ten kierunek również na stopniu drugim, czyli magisterskimpodkreśliła dr Ilona Nowosad, kierownik Instytutu Informatyki Medialnej WSKSiM, prodziekan ds. studenckich i kształcenia WSKSiM, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu otrzymała zgodę na prowadzenie zajęć z informatyki medialnej drugiego stopnia.

Przed niespełna czterema laty, kiedy WSKSiM ubiegała się o kierunek studiów informatyka medialna pierwszego stopnia, w Europie kierunek ten był dostępny tylko w dwóch niemieckich uczelniach, jednej angielskiej i jednej austriackiej, więc byliśmy naprawdę pionierami – można powiedzieć – nawet na rynku europejskim. Zdecydowanie w Polsce jesteśmy w dalszym ciągu jedyną uczelnią oferującą ten kierunek (…) W tej chwili radosną nowiną jest to, że możemy uruchomić ten kierunek również na stopniu drugim, czyli magisterskim – zaznaczyła dr Ilona Nowosad.

Przewidujemy dwie specjalizacje na kierunku informatyka medialna – wskazała kierownik Instytutu Informatyki Medialnej WSKSiM.

– Obie specjalizacje – w naszym przekonaniu – są bardzo atrakcyjne i aktualne, jeśli chodzi o potrzeby na rynku pracy, co wynika z różnego rodzaju raportów prowadzonych przez instytucje rządowe, jeśli chodzi o kapitał społeczny, który powinniśmy budować w kraju. Wynika to ze strategii rozwoju kapitału społecznego. Tymi specjalizacjami są: badania opinii publicznej oraz produkcja medialna – dodała.

Jak mówiła prodziekan, „są to dwie ścieżki edukacyjne przewidziane na studiach drugiego stopnia informatyki medialnej”.

Obie dają bardzo istotne kompetencje i umiejętności poszukiwane na rynku pracy. Tworzony kierunek studiów ma charakter praktyczny, co należy podkreślić i jest podparty bardzo mocną bazą medialno-informatyczną, którą dysponuje uczelnia we współpracy oczywiście z ośrodkami medialnymi – wyjaśniła.

„Komplementarność mediów w zasięgu studentów i część prowadzonych przedmiotów z udziałem pracodawców to wszystko gwarantuje dostosowane efektów uczenia się do rzeczywistych potrzeb pracodawcy” – wskazała dr Ilona Nowosad.

Wiemy, że zapotrzebowanie na pracowników z kompetencjami informatycznymi wciąż rośnie i w przyszłości nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się zmienić. Wręcz przeciwnie będzie jeszcze intensyfikowany. Analizując różne ogłoszenia publiczne i informacje o wakatach, możemy zauważyć rosnące zapotrzebowanie na pracowników, którzy posiadają kompetencje informatyczne i kompetencje z innego obszaru nauki lub działalności gospodarczej. Nasz kierunek jest właśnie kierunkiem interdyscyplinarnym, który łączy dwa – można powiedzieć – zupełnie odległe od siebie obszary, ale teraz one bardzo mocno się zacieśniają i powstaje silna więź obszaru nauk społecznych i obszar nauk ścisłych, przyrodniczych z dyscypliny informatyka – zaznaczyła prodziekan.

Kierownik Instytutu Informatyki Medialnej WSKSiM zwróciła uwagę na to, do kogo skierowana jest oferta studiów drugiego stopnia na kierunku informatyka medialna.

– Kierunek jest tak ciekawy i tak nowoczesny, że młodzi ludzie znajdą tutaj dla siebie odpowiednie obszary kształcenia. Nie ma takiego wskaźnika, który by mówił, że dla kogoś jest to szczególnie intersujący obszar kształcenia (…) Jeśli kandydaci są zainteresowani np. diagnozowaniem zjawisk społecznych, chcieliby przygotowywać ekspertyzy, prognozy socjologiczne, różnego rodzaju rekomendacje, rozwiązania problemów społecznych, to jest to oczywiście świetne miejsce i kierunek do podjęcia studiów na tej ścieżce – oceniła.

Już za chwilę rusza rekrutacja na kierunek informatyka medialna. Nabór będzie trwał do 17 lipca. Zgłoszenia można nadsyłać drogą elektroniczną, jak i w tradycyjnej formie. Szczegółowe informacje dotyczące kierunku dostępne są na stronie www.wsksim.edu.pl.

Całą rozmowę z dr Iloną Nowosad można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj