fot. PAP/ Marcin Obara

[TYLKO U NAS] Dr G. Kucharewicz: Sytuacja polskich aptek, szczególnie indywidualnych, jest nadal dramatyczna

Mimo różnych prac nad słynną ustawą „Apteka dla aptekarza”, sytuacja polskiego rynku aptekarskiego niewiele się zmieniła – mówił w poniedziałek na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” dr Grzegorz Kucharewicz, były prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Dr Grzegorz Kucharewicz zaznaczył, że „sytuacja polskich aptek, szczególnie indywidualnych, jest nadal dramatyczna”. Brakuje wielu leków. Pacjenci naprawdę borykają się z trudnościami w ich zdobyciu. Chodzą od apteki do apteki – dodał.

– To wynika z tego, że ustawa antywysyłkowa, ograniczająca odwrócony łańcuch, tak naprawdę nie zadziałała. Już podczas prac mówiliśmy, że nie zadziała. Braki leków, które teraz funkcjonują na rynku, to wynik tego, że leki są nadal wywożone z kraju, nadal jest problem różnej dostępności dla aptek indywidualnych i aptek zgromadzonych w różnych przedsiębiorstwach – mówił.

Kolejny problem to nierówne ceny. Jak wskazał gość Radia Maryja, „jeśli chodzi o ceny leków refundowanych, one oczywiście są dla wszystkich jednakowe, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę leki na receptę, leki stuprocentowe, to dysproporcje są ogromne”.

– Podam przykład bez wymieniania nazwy. Dla indywidualnej apteki firma sprzedaje lek w hurtowej cenie 175 zł, a obok w przedsiębiorstwie skupiającym wiele aptek sprzedaż w detalu leku to 19 zł. Proszę zobaczyć, jaka nierówność się wytwarza w dostępie do leków, jeśli chodzi o ceny – powiedział.

– Apteki, które uzyskują wyższą cenę, są postrzegane jako apteki nieuczciwe, mimo że one naprawdę są bardzo uczciwe i funkcjonują na tym rynku jak najlepiej tylko potrafią, ale niestety jest chęć dużej koncentracji na rynku, jest chęć zniszczenia indywidualnego aptekarstwa. Siłą rzeczy pacjent ominie taką aptekę, sądząc, że to są nieuczciwe działania. To spowoduje, że te apteki niestety nie będą miały się z czego utrzymać i w konsekwencji zostaną zamknięte.  Postulowaliśmy o to cały czas, że leki, które są na receptę, leki stuprocentowe powinny być w jednakowych cenach – podkreślił były prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Były prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej dodał, że „nie unikniemy walki ekonomicznej i walki cenowej”.

– Ta walka przeniosła się na poziom tzw. leków OTC, czyli leków dostępnych bez recepty, przeniosła się na poziom suplementów diety. Tego już niestety nie unikniemy. Myśmy proponowali zupełnie inne rozwiązania. (…) Wiem, że niestety są przekraczane tzw. antykoncentracyjne przepisy w wielu województwach (min. Dolny Śląsk) – mówił dr Grzegorz Kucharewicz.

Całą rozmowę z dr. Grzegorzem Kucharewiczem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj