fot. facebook.com/Artur Bartoszewicz

[TYLKO U NAS] Dr A. Bartoszewicz: Pomimo kryzysu, pomimo tąpnięcia w gospodarce, Polska dość łagodnie przechodzi kryzys wywołany COVID-19

Kryzys wywołany pandemią COVID-19 ujawnił ogromne wymagania i niewydolność służby zdrowia w Polsce. Brak środków, brak zaopatrzenia, brak kadr na taką skale zagrożenia, jaka została wytworzona. Dlaczego mówię to w kontekście roku 2019? Proszę zauważyć, że pomimo kryzysu, pomimo tąpnięcia w gospodarce, Polska dość łagodnie przechodzi kryzys wywołany COVID-19 – powiedział dr Artur Bartoszewicz, ekonomista, SGH, w sobotnim programie „Rozmowy niedokończone” w Telewizji Trwam.

W marcu 2020 roku stwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce.

– Chciałbym wrócić do 2019 roku. Chciałbym, żebyśmy spróbowali sobie przypomnieć moment, w którym tak naprawdę wchodziliśmy w pandemię COVID-19. Kiedy w marcu 2020 roku cały świat dotknęła katastrofa zdrowotna. My w 2019 roku mieliśmy ciekawą sytuację. Pierwszy raz w historii świadomie projektowaliśmy budżet zrównoważony, czyli budżet, który w 2020 roku miał mieć ten sam poziom form budżetowych i ten sam poziom wydatków. Oznacza to, że mieliśmy odwagę po kilkunastu latach powiedzieć, że pierwszy raz ten deficyt będzie zerowy – wskazał ekonomista.

Dr Artur Bartoszewicz dodał, że polska gospodarka jest gospodarką jedną z silniej rozwijających się w Europie.

– Ta sytuacja, która pokazywała, że polska gospodarka jest gospodarką jedną z silniej rozwijających się w Europie, która ma ustabilizowany rynek pracy i ma dobrą kondycję sektora finansów publicznych, została (jak inne gospodarki na świecie) zaskoczona kryzysem – koronakryzysem – ocenił gość programu.

Ekonomista przypomniał szok gospodarczy wywołany pandemią COVID-19.

– Z szoków popytowych, z szoków podażowych, przypomnijmy sobie zakłócenia dostaw między Azją a Europą oraz zamykanie granic w Europie, zaburzenia gospodarcze przeniosły się natychmiast na sytuację na rynku pracy, na zaburzenia tych sektorów, w których uczestnictwo klienta bezpośredniego jest nieodzowne. Mówimy tu o turystyce, transporcie oraz hotelarstwie – wskazał.

Dr Artur Bartoszewicz zwrócił uwagę, że koronakryzys ujawnił niewydolność polskiej służby zdrowia.

– Kryzys wywołany pandemią COVID-19 ujawnił ogromne wymagania i niewydolność służby zdrowia w Polsce. Brak środków, brak zaopatrzenia, brak kadr na taką skalę zagrożenia, jaka została wytworzona. Dlaczego mówię to w kontekście roku 2019? Proszę zauważyć, że pomimo kryzysu, pomimo tąpnięcia w gospodarce, Polska dość łagodnie przechodzi kryzys wywołany COVID-19 – zwrócił uwagę gość TV Trwam.

Ekonomista zaznaczył, że odbudowujemy produkcję przemysłową i konsumpcję wewnętrzną.

– Dziś możemy powiedzieć, że pomimo tąpnięcia w gospodarce w roku 2020, w 2021 roku odbudowujemy produkcję przemysłową, konsumpcję wewnętrzną i wiele innych sektorów (…) Mamy bardzo uprzemysłowioną gospodarkę, potrafiliśmy obronić się przed koronakryzysem – podsumował dr Artur Bartoszewicz.

 

radiomaryja.pl

drukuj