fot. PAP/Tomasz Gzell

[TYLKO U NAS] Wicemin. D. Piontkowski: Oczekiwania związków zawodowych są zdecydowanie wyższe niż możliwości budżetu państwa

Związki zawodowe wracają do postulatów, które szłyby w kierunku znacznie wyższych wzrostów wynagrodzeń nauczycieli w przyszłym, a nawet jeszcze w tym roku. Wyraźnie jednak przypominaliśmy, że ustawa budżetowa jest w trakcie prac parlamentarnych. Oczekiwania finansowe związków zawodowych są zdecydowanie wyższe niż możliwości finansowe budżetu państwa. Mam czasami wrażenie, że związkowcy zapominają, w jakim otoczeniu zewnętrznym działamy – mówił w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki, odnosząc się do środowych rozmów jego resortu i związków zawodowych.

W środę odbyły się rozmowy Ministerstwa Edukacji i Nauki z przedstawicielami związków zawodowych nauczycieli.

Dotyczyły one spraw związanych m.in. z tzw. świadczeniem kompensacyjnym.

– Czyli możliwością korzystania z wcześniejszego wieku emerytalnego i pewnej opłaty pieniężnej przez kilka lat z budżetu państwa dla nauczycieli, którzy zrezygnują z pracy wcześniej. Dotąd jest sztywny zakaz łączenia tych osób, które są na świadczeniu kompensacyjnym z możliwością pracy w jakichś placówkach oświatowych. Związki zawodowe postulowały, żeby całkowicie znieść takie ograniczenie – wyjaśnił Dariusz Piontkowski.

Oznajmił, że Ministerstwo nie mogło zgodzić się na ten postulat, ale – jak zaznaczył wiceszef MEiN – możliwe jest w tym zakresie „jakieś małe ustępstwo”. Miałoby ono dotyczyć możliwości uczenia dzieci z Ukrainy różnych przedmiotów przez nauczycieli korzystających ze świadczenia kompensacyjnego.

Podczas środowych rozmów pojawił się też wątek podwyżek, ale był poruszany w znacznie mniejszym stopniu.

– Związki zawodowe wracają oczywiście do postulatów, które szłyby w kierunku znacznie wyższych wzrostów wynagrodzeń nauczycieli w przyszłym, a nawet jeszcze w tym roku. Wyraźnie jednak przypominaliśmy, że ustawa budżetowa jest w trakcie prac parlamentarnych. Sam minister edukacji nie jest w stanie zmienić ustawy budżetowej. Przypomnieliśmy, żeby wzrost wynagrodzeń nauczycieli w przyszłym roku, w roku 2023, był wyższy niż 7,8 proc., jak zakłada projekt ustawy budżetowej. Rząd i parlament nie przyjęły jednak takiego rozwiązania – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Podkreślił, że Ministerstwo Edukacji i Nauki jest za tym, żeby nauczyciele godnie zarabiali.

– To powinno między innymi zachęcać do tego, by przychodzili do pracy dobrze przygotowani, inteligentni nauczyciele – zwrócił uwagę rozmówca Radia Maryja.

Podczas środowego spotkania z przedstawicielami oświatowych związków zawodowych poruszony został też temat odbiurokratyzowania zawodu nauczyciela.

– Podkreślaliśmy działania Ministerstwa, które ten proces w dużej mierze uczyniły. Między innymi zlikwidowaliśmy tzw. ewaluację w szkołach, która generowała dosyć dużo dodatkowych dokumentów. Przedstawiliśmy także propozycję dalszych rozmów na ten temat. Chcemy na kolejnych spotkaniach rozmawiać o tej akurat kwestii, bo także uważamy, że nauczyciel powinien przede wszystkim poświęcić się pracy z uczniami, przekazywać swoją wiedzę i umiejętności, a w jak najmniejszym zakresie wykonywać obowiązki biurokratyczne. Była zgoda między związkami a naszym resortem, że przynajmniej część tej biurokracji generują dyrektorzy, którzy (mimo tego, że nie ma jakichś wskazań ustawowych bądź rozporządzeń) sami tworzą dodatkowe dokumenty bądź wymagają od nauczycieli jakichś dodatkowych dokumentów. To będziemy starali się ograniczyć – mówił Dariusz Piontkowski.

Z rezultatów rozmów dużo bardziej zadowolony wydawał się Związek Nauczycielstwa Polskiego niż oświatowa „Solidarność”. Wiceminister wyjaśnił, dlaczego tak jest.

– „Solidarność” ciągle wraca do tematu całościowych regulacji dotyczących wynagrodzeń nauczycieli. O tym wspominaliśmy. Mówiliśmy jednak, że na tym etapie trudno nam będzie przedstawić całościową regulację, bo przecież pomysł ministerstwa, który całościowo regulował kwestie dotyczące systemowego wzrostu wynagrodzeń, ale także pragmatyki zawodowej, w tym m.in. pensum zawodowego nauczycieli, został przez związki zawodowe odrzucony – podkreślił wiceszef MEiN.

Zaznaczył, że rozmowy na ten temat zapewne jeszcze powrócą, jednak wszystkich nie da się zadowolić.

– Oczekiwania finansowe związków zawodowych są zdecydowanie wyższe niż możliwości finansowe budżetu państwa. Mam czasami wrażenie, że związkowcy zapominają, w jakim otoczeniu zewnętrznym działamy, że jest w tej chwili wojna na Ukrainie, która powoduje ogromne perturbacje ekonomiczne, finansowe, wpływa na ceny energii i ceny ogrzewania, napędza w dużej mierze inflację. Zmusza nas także do tego, abyśmy przeznaczyli znacznie więcej pieniędzy na wydatki obronne. To ogranicza także możliwości znalezienia dodatkowych środków, choćby na duże podwyżki w tej czy innej grupie zawodowej – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z Dariuszem Piontkowskim jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl