fot. twitter.com/DanielObajtek

[TYLKO U NAS] D. Obajtek: Połączenie PKN Orlen i Energii jest możliwe w ciągu miesiąca, jeśli otrzymamy zgodę KE

Połączenie PKN Orlen i Energii jest komplementarne. Uważam, że w ciągu miesiąca są bardzo duże możliwości, że otrzymamy zgodę Komisji Europejskiej – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Daniel Obajtek, prezes spółki PKN Orlen.

PKN Orlen spodziewa się, że w ciągu miesiąca otrzyma zgodę Komisji Europejskiej na przejecie Energii. To jeden z etapów całej procedury. Płocki koncern złożył w Brukseli wniosek w tej sprawie. W dokumencie opisał m.in. działalność stron na określonych rynkach oraz argumenty przemawiające za integracją.

Daniel Obajtek zaznaczył, że otaczają nas takie spółki, jak: Shell, BP, Total i my również musimy budować.

– Za 20-30 lat mogą się zmienić alternatywne paliwa. Może więcej samochodów będzie napędzanych energią elektryczną, część może być napędzanych wodorem. My też musimy być firmą, która dorzuca kolejny filar biznesowy do swojej działalności. My również mamy pion energetyczny, bo przecież jesteśmy czwartym producentem energii. Energa ma duży obszar dystrybucji. Te połączenia są komplementarne. Energa wymaga inwestycji, którym my możemy być dobrym zapleczem finansowym – powiedział prezes PKN Orlen.      

PKN Orlen prowadził rozmowy z KE od kilku tygodni. Prezes spółki wskazał, że konsolidacja to jeden z elementów budowy spółek multienergetycznych.

– Powinniśmy budować spółki multienergetyczne. Spółki, które mają wiele filarów, które mogą lewarować, jeśli chodzi o biznes. (…) Dziś w Polsce wymagane są inwestycje w zakresie niskoemisyjnych źródeł wytwarzania i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania. My również jesteśmy w procesie projektowania farmy wiatrowej na Bałtyku, czyli łączenie mamy komplementarne i to jest łączenie, które stosuje się w świecie biznesu. Wzmacnia się tym automatycznie jedną i drugą firmę – wskazał Daniel Obajtek.          

PKN Orlen zapowiedział w ubiegłym roku, że przejmie sto procent akcji Energii. Koncern ogłosił wówczas wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji wyemitowanych przez Energę S.A. Za każą akcję płocki koncern płaci po 7 złotych. Wezwanie obejmuje w sumie ponad 414 mln sztuk akcji.

Jeżeli chodzi o łącznie spółek, to aktualnie są bardzo duże obciążenia regulacyjne, które wynikają z procedur unijnych. Utrudnienia są także ze strony zewnętrznej, gdzie polskie firmy konturują z zagranicznymi, często 3-4 razy większymi.

radiomaryja.pl

drukuj