fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Blokada mediów społecznościowych Radia Maryja w przededniu 31. rocznicy powstania Rozgłośni. Dr J. Hajdasz: To perfidne działanie i skandaliczne nadużycie

„31 lat walki o wolność słowa w Polsce” – tak  można nazwać 31 lat istnienia Radia Maryja – wskazała dr Jolanta Hajdasz podczas „Aktualności dnia” na antenie Radiu Maryja. Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich odniosła się do bezzasadnej blokady mediów społecznościowych toruńskiej Rozgłośni, mówiąc, że „to skandaliczne naruszenie wolności słowa i nadużywanie pozycji monopolisty, jaką dziś mają media społecznościowe”.

Od czwartkowego wieczoru dziennikarze Radia Maryja nie mogą publikować żadnych treści na facebookowym profilu. Nie ma merytorycznego uzasadnienia blokowania katolickiej rozgłośni w sieci społecznościowej. [czytaj więcej] 

– To skandaliczne nadużycie pozycji, jaką mają media społecznościowe na całym świecie. Bardzo często dotyczy to facebook’a, który z niewiadomych przyczyn znienacka blokuje w Polsce konta tradycyjnych mediów czy osób o konserwatywnym, prawicowym lub katolickim profilu. Często mam z tym do czynienia w Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jedyne co możemy zrobić, to publicznie przeciw temu protestować. Po jakimś czasie znienacka udaje się doprowadzić do odblokowania konta. (…) Tak pewnie będzie w przypadku profilu Radia Maryja, że za tydzień, dwa tygodnie przy wsparciu mediów tradycyjnych i mówieniu o tym publicznie okaże się, że funkcje konta zostaną przywrócone – wskazała dr Jolanta Hajdasz.

Co znamienne, do zdarzenia doszło w przededniu 31. rocznicy powstania Radia Maryja. 

– Jesteśmy w przededniu bardzo ważnego wydarzenia dla Radia Maryja, jakim jest rocznica jego powstania. Kierownictwo Rozgłośni, wszyscy pracujący przygotowani są do tego, żeby właśnie na 31. rocznicę zrobić większe modlitewne wydarzenie, które pozwala na podsumowanie działalności Radia. Do tego służą media społecznościowe. Radio Maryja od dłuższego czasu przygotowuje się do tego wydarzenia, dlatego działania facebook’a są wyjątkowo perfidne. Z jednej strony ciągle jeszcze wierzę, że nie jest to świadome działanie w Kalifornii, ale że tak zostały zaprogramowane algorytmy, które ciągle się mylą „w jedną stronę”, blokując portal. Jednak z drugiej strony, udawanie, że nie ma tu koincydencji czasowej, to raczej naiwność. To naprawdę skandaliczne naruszenie wolności słowa i nadużywanie pozycji monopolisty, jaką dziś mają media społecznościowe – oznajmiła dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Gość „Aktualności dnia” podsumowała też dotychczasową działalność „Katolickiego głosu w Twoim domu”.

– 31 lat istnienia Radia Maryja równie dobrze można nazwać: „31 lat walki o wolność słowa w Polsce”. Radio zawsze miało pod górkę. Mimo tego, że zmieniają się czasy i zmieniają się rządy w Polsce (…) permanentnie spotyka się z ogromnym atakiem ateistycznej, liberalnej, lewicowej czy lewackiej strony. Rodzaj i ilość ataków są miarą sukcesu Rozgłośni. Czegoś nieistotnego, nieznaczącego, nieważnego w tak bezpardonowy sposób by nie atakowano. Obrazowo można to przedstawić, analizując ataki, które kierowane są w stronę Dyrektora Radia Maryja – o. Tadeusza Rydzyka. Osoba ta od tylu lat atakowana jest personalnie za różne, coraz bardziej wyimaginowane, wyssane z palca „przestępstwa”. Gdyby dochodziło do przestępstw, w prokuraturze toczyłyby się postępowania. Ale tutaj czegoś takiego nie ma. To zarzuty osób, które wiedzą, że jak kogoś obrzucają błotem, to zawsze coś z tego się przyklei – tłumaczyła dr Jolanta Hajdasz.

Dyrektor podkreśliła, że fascynującym zjawiskiem jest fakt, że już od tylu lat udaje się utrzymywać Radio Maryja oraz dzieła przy nim powstałe.

– Od tylu lat Radio oddziaływuje na innych robiąc wiele dobrych, pięknych, szlachetnych rzeczy. Mówię to jednoznacznie, z pełnym przekonaniem, z pełną mocą. Argumentem jest analiza tych 31 lat – (…) „Po owocach ich poznacie” (por. Mt 7, 17-20). Ilość ataków prasowych, książkowych, medialnych, różnego rodzaju akcji podejmowanych przeciwko Rozgłośni, dyskryminowania Radia Maryja na forum ogólnopolskim – to fakty, które kiedyś w rzetelnej publikacji naukowej zostaną zebrane, bo taka wiedza o otaczającej nas rzeczywistości jest nam potrzebna – mówiła.

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przekazała również życzenia z racji zbliżających się 31 urodzin Radia Maryja.

– Musimy życzyć sobie, słuchaczom, żeby Radio Maryja istniało jak najdłużej, żeby miało taki profil, jaki ma i pomagało nam, zwykłym świeckim ludziom, w rozpoznawaniu zagrożeń tego świata. Człowiek nie jest Alfą i Omegą, jest słabym ogniwem wobec tego, co dzieje się w otaczającej rzeczywistości. Sam nie jest w stanie rozeznać. Szczególnie gdy decyzje o prostych, ale ważnych sprawach trzeba podejmować, tkwiąc w medialnej rzeczywistości, która nami manipuluje i umeblowuje nam głowy według „systemów wartości” nieistniejących, jednak wygodnych dla marketingu czy czyichś interesów. Fenomen Radia polega na tym, że ramówkę buduje na Ewangelii, a więc na czymś, co jest tak mało medialne – zwróciła uwagę gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z dr Jolantą Hajdasz dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl