fot. Urząd Miasta Kielce

W Kielcach powstało dziecięce miasteczko ruchu drogowego

Miniaturowe jezdnie, znaki i przejście dla pieszych – w Kielcach powstało dziecięce miasteczko ruchu drogowego. Koszt inwestycji to ponad 150 tys. zł; projekt został zrealizowany w ramach ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego.

Dziecięce miasteczko ruchu drogowego powstało przy Szkole Podstawowej nr 31 w Kielcach, między istniejącym placem zabaw a ul. Kalcytową.

„Miasteczko ruchu tworzą jezdnie dwukierunkowe i jednokierunkowe wykonane z kostki betonowej bezfazowej. Powstało także przejście dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej, skrzyżowanie z drogą podporządkowaną i próg zwalniający. Żeby można było ćwiczyć włączanie się do ruchu wyróżniono fragment drogi jednokierunkowej” – powiedział rzecznik prezydenta Kielc, Marcin Januchta.

Podobnie jak na prawdziwych drogach, w miasteczku wykonano oznakowanie poziome i pionowe. Na stałe zostało zamontowanych 18 mini znaków drogowych (ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne i uzupełniające). Dodatkowo zostały wykonane drogi dojazdowe i dojście do miasteczka. Zamontowano także elementy małej architektury: trzy stojaki rowerowe, dwa kosze na śmieci, ławkę parkową i tablicę z regulaminem. Teren między alejkami został obsiany trawą. Miasteczko ruchu jest ogrodzone.

„Zgodnie z założeniem autorów projektu w miasteczku, poprzez zabawę, młodzi ludzie mogą m.in. przygotowywać się do umiejętnego i bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Przestrzeń ma zachęcać najmłodszych do zabaw na świeżym powietrzu i być swojego rodzaju kompleksem rekreacyjno-edukacyjnym dla całych rodzin” – podkreślił rzecznik prezydenta Kielc.

Na projekt „Dziecięce miasteczko ruchu” w ubiegłorocznej edycji kieleckiego budżetu obywatelskiego głos oddało 866 kielczan. Koszt inwestycji to ponad 150 tys. złotych.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl