[TYLKO U NAS] B. Wróblewski: Trafna jest diagnoza, że mamy Europę różnych standardów

Nie ma dbałości o to, aby od każdego wymagać tego samego w tym samym obszarze. (…) To generalnie nie służy samej UE – mówił na antenie Radia Maryja we wtorkowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Podczas wtorkowego (już trzeciego) wysłuchania w Radzie UE Polska będzie oczekiwać od KE oceny zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Jak stwierdził Bartłomiej Wróblewski, „ta sytuacja potwierdza (…), że ta kwestia nie jest tylko sprawą czysto prawną, ale ściśle splata się z polityką”.

– Jest to okazja dla środowisk Polsce nieżyczliwych, aby kontynuować „grillowanie” Polski. To „grillowanie” odbywa się na różnych płaszczyznach w PE, ale także poprzez nieustępliwe stanowisko KE i kontynuowanie postępowania przed TSUE – wskazał.

– Sfera wymiaru sprawiedliwości miała pozostać poza kompetencjami unijnymi, czyli do swobodnej dyspozycji państw członkowskich. Tutaj widzimy przesuwanie tej granicy kompetencji UE. Z drugiej strony kwestia bardzo konkretna – Polska zastosowała się do postanowienia tymczasowego TSUE, ale mimo to postępowanie jest kontynuowane, chociaż wydaje się, iż (…) skarga przez KE powinna być wycofana – kontynuował.

PE odrzucił natomiast wniosek o przeprowadzenie debaty ws. sytuacji we Francji. Trafna jest diagnoza (…), że mamy Europę różnych standardów – powiedział gość Radia Maryja.

– Nie ma dbałości o to, aby od każdego wymagać tego samego w tym samym obszarze. Działania wobec Polski są jaskrawie niesprawiedliwe, ponieważ jeśli chodzi o zdecydowaną większość rozwiązań, które były przyjmowane w czasie reformy wymiaru sprawiedliwości, ma ona swoje odpowiedniki w krajach zachodnich – zaznaczył.

Kiedy widzimy ogrom napięć we Francji w ostatnich dniach, to nie ma tutaj refleksji po stronie UE, nie ma nawet próby dyskusji na ten temat – podkreślił polityk.

– Natomiast w stosunku do Polski każda okazja jest dobra, aby coś wytknąć, wyrazić swoje niezadowolenie lub zorganizować debatę. (…) To generalnie nie służy samej UE, bo społeczeństwa europejskie widzą, że ten system nie jest systemem, tak jak zakładano, równych państw i równych społeczeństw, tylko są lepsi i gorsi – powiedział.

Poseł PiS akcentował także, że „powinniśmy spokojnie i rzeczowo we wszystkich tych dyskusjach uczestniczyć, mając jednocześnie świadomość, że to nie jest taka do końca uczciwa gra”.

Całą rozmowę z posłem Bartłomiejem Wróblewskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać  [tutaj].

RIRM

drukuj