fot. PAP/Jakub Kamiński

[TYLKO U NAS] B. Wróblewski: Mam nadzieję, że konsekwentne starania przyniosą efekt zakazu aborcji eugenicznej, jako barbarzyńskiego prawa pozwalającego na eliminację dzieci chorych i niepełnosprawnych

Mam nadzieję, że nasze konsekwentne starania i w Trybunale Konstytucyjnym i w parlamencie przyniosą efekt w postaci zakazu aborcji eugenicznej, jako barbarzyńskiego prawa pozwalającego na eliminację dzieci chorych, dzieci niepełnosprawnych. To jest nasz obowiązek. To wynika z przepisów prawa. Ale jest to też nasz obowiązek jako chrześcijan – podkreślił poseł Bartłomiej Wróblewski, wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny w rozmowie z TV Trwam.

Obywatelska inicjatywa „Zatrzymaj aborcję” ponownie będzie procedowana w Sejmie. Projekt przewiduje wykreślenie z obowiązującego prawa tzw. przesłanki eugenicznej, która pozwala między innymi na zabijanie dzieci z zespołem Downa. [czytaj więcej]

Bartłomiej Wróblewski wskazał, że prawo do życia jest podstawowym prawem chroniącym człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Chodzi o projekt „Zatrzymaj aborcję”. Projekt dotyczący ochrony życia, który jest od kilku lat bardzo intensywnie dyskutowany – dodał polityk.

– Chodzi o tzw. aborcję eugeniczną. 830 tys. obywateli, którzy podpisali ten projekt i 119 posłów, którzy skierowali tę sprawę do Trybunału Konstytucyjnego mają na celu jedno – chcą, żeby z polskiego prawa wyeliminować możliwość przerywania ciąży z tzw. względów eugenicznych, czyli w przypadku choroby albo niepełnosprawności dziecka – powiedział wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny.

– Uważamy, że taka praktyka selekcyjna jest absolutnie nie do pogodzenia z polskim porządkiem prawym. Z art. 38 gwarantującym prawo do życia z zgodnością człowieka. Z art. 32, który zakazuje dyskryminacji, m.in. dyskryminacji dzieci chorych względem zdrowych. Ale są też argumenty społeczne, etyczne. (…) W przypadku wniosku do Trybunału Konstytucyjnego ta argumentacja była skoncentrowana na aspekcie konstytucyjnym, na aspekcie prawnym – podkreślił.

Gość TV Trwam przypomniał, że „od 23 lat trwają różne starania, żeby wzmocnić prawną ochronę życia w Polsce”.

– Już kilkanaście projektów ustaw było w parlamencie. Nigdy się nie udało tego zrobić. Dwukrotnie składany był wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Cały czas mam nadzieję, że te nasze konsekwentne starania i w Trybunale Konstytucyjnym i w parlamencie przyniosą efekt w postaci zakazu aborcji eugenicznej, jako barbarzyńskiego prawa pozwalającego na eliminację dzieci chorych, dzieci niepełnosprawnych. To jest nasz obowiązek. To wynika z przepisów prawa. Ale jest to też nasz obowiązek jako chrześcijan i chcemy o tę sprawę zabiegać – zaznaczył.

Lewica notorycznie sprzeciwia się ochronie życia w Polsce od momentu poczęcia dziecka.

– Można powiedzieć, że lewica tradycyjnie opowiada się przeciwko prawu do życia dzieci przed narodzeniem. A za tzw. wolnością kobiet do wyboru nie zgadzało się takie stawianie sprawy, jak konfliktowanie matek i ich dzieci. Uważamy, że trzeba zadbać o pełną ochronę życia. Oczywiście także o wsparcie dla matek, które są w trudnej sytuacji życiowej, związanej z różnymi sytuacjami, np. z chorobą czy niepełnosprawnością. „TAK” dla życia i „TAK” dla godnego życia matek, dzieci oraz całych rodzin – podsumował Bartłomiej Wróblewski.

 

 radiomaryja.pl

drukuj