fot. twitter.com/MSZ_RP

[TYLKO U NAS] B. Rogalski: Wizyta szefa MSZ w Wilnie była tzw. pozornym ociepleniem relacji polsko-litewskich

Relacje polskolitewskie nie są najlepsze już od bardzo wielu lat. Wizyta szefa MZS Jacka Czaputowicza w Wilnie była tzw. pozornym ociepleniem przede wszystkim w kwestii związanej z podejściem strony litewskiej do polskiej mniejszości narodowej zamieszkałej w tym kraju zaznaczył podczas piątkowych „Aktualności dnia” dr Bogusław Rogalski, politolog i ekspert ds. Litwy.

Dobiegła końca wizyta ministra Jacka Czaputowicza na Litwie. Podczas pobytu szefa MZS w Wilnie omówiono między innymi kwestie dot. bezpieczeństwa, współpracy polsko-litewskiej oraz współpracy w ramach NATO i Unii Europejskiej.

Jak podkreślił jednak dr Bogusław Rogalski w „Aktualnościach dnia”, wciąż wiele ważnych spraw w stosunkach z naszymi wschodnimi sąsiadami pozostaje nierozwiązanych.

Relacje polskolitewskie są bardzo istotne z naszego punktu widzenia, ale niestety od bardzo wielu lat nie należą one do najlepszych. Wizyta szefa MSZ w Wilnie była tzw. pozornym ociepleniem nie tylko jeśli chodzi o kwestie międzypaństwowe, ale przede wszystkim o podejście strony litewskiej do polskiej mniejszości narodowej zamieszkałej w tym kraju. Właśnie ta sprawa powinna być dla nas najważniejsza. Zwłaszcza, że Polacy stanowią największą mniejszość narodową na Litwie [ok. 6 procent mieszkańców przyp. red.] – zwrócił uwagę rozmówca.

Do bardzo istotnych problemów, z którym od lat musi mierzyć się polska mniejszość narodowa na Litwie, jest kwestia dyskryminacji, głównie – co podkreślił gość Radia Maryja – ze względu na pochodzenie.

–  Przejawia się ona między innymi w utrudnieniach oświatowych, pisowni nazwisk w formie oryginalnej, czyli po polsku, oraz co najważniejsze w zwrocie ziemi zagrabionej naszym rodakom w czasach sowieckich. Na terenie całej Litwy ten proces został zakończony oprócz Wileńszczyzny, a jeżeli już odbywa się zwrot ziemi, to najczęściej nie Polakom, ale obywatelom litewskim. Wciąż pozostaje zatem wiele kwestii do rozwiązania – dodał politolog.

Całą rozmowę z udziałem dr. Bogusława Rogalskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj