[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: W Warszawie zamiast Pałacu Kultury powinna stać Kolumna Chwały Wojska Polskiego

W centrum Polski symbolem Warszawy, bohaterskiej stolicy, która zatrzymała bolszewików i uratowała Europę przed zagładą, stoi symbol sowieckiej władzy – Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. Tam powinna stać Kolumna Chwały Wojska Polskiego zwieńczona figurą Matki Boskiej Hetmanki Polski – mówił w czwartek w cotygodniowym felietonie „Głos Polski” na antenie TV Trwam Antoni Macierewicz.

Obchodzimy dziś niezwykły dzień – 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a równocześnie święto Matki Bożej Królowej Polski. Ta synteza religii i bytu państwowego, ten związek najgłębszy, jaki może być, który ukształtował ducha i całą tradycję narodową, jest szczególnie istotny i ważny. W związku z tym chciałbym Państwu przekazać trzy refleksje, jakie się nasuwają w dniu dzisiejszym – mówił Antoni Macierewicz.

Pierwsza refleksja związana jest z samym uchwaleniem Konstytucji 3 Maja – wskazał poseł PiS.

Ten bardzo ważny akt, który jak wiadomo był aktem odnowienia polskiej struktury społecznej i politycznej, próbą wielkiej reformy i nowego ukształtowania bytu społeczno-politycznego państwa polskiego, przyszedł za późno. Ale w jednym wymiarze został on uchwalony w sam moment. Chodzi o umocnienie władzy przywódczej – władzy ówczesnego króla Polski. Wielokrotnie mówiono, że to jest największa słabość państwa polskiego. Konstytucja 3 Maja uczyniła władzę królewską bardzo silną, co wobec zagrożenia wojny, która rzeczywiście rok później wybuchła, wydawało się być bardzo istotne. Król Stanisław August otrzymał olbrzymią władzę i możliwość decydowania. Wydawało się też, że był to właściwy człowiek na właściwym miejscu – mądry, wybitny dyplomata. To był człowiek, który bardzo wiele rzeczy umiał wyrazić w pięknych przemówieniach. Niestety, kiedy doszło co do czego, to był człowiek, który zdradził. To był człowiek, który swoją władzę królewską wykorzystał do tego, żeby podporządkować Polskę Rosji – zaznaczył były szef MON.

Druga refleksja dotyczy związku między państwem polskim a kultem Maryi.

Związek kultu maryjnego i szczególnej opieki Maryi nad Polską najbardziej jest widoczny i uzewnętrzniony w 1920 r. w Cudzie nad Wisłą. To wydarzenie sprawiło, że papież Pius XI potwierdził fakt, iż Maryja jest królową Polski i uczynił ten dzień świętem religijnym w państwie polskim, a Maryję uznał za królową Polski. Wydaje się, że ten wielki czas 1920 r., największe zwycięstwo i największy wkład w historii Europy, jaki Polska przekazała, jest po dzień dzisiejszy lekceważony. Nawet więcej, w jakimś wymiarze – proszę się za to słowo nie obrażać – bezczeszczony. Jak inaczej nazwać fakt, że w centrum Polski symbolem Warszawy, bohaterskiej stolicy, która zatrzymała bolszewików i uratowała Europę przed zagładą, stoi symbol sowieckiej władzy – Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. Tam powinna stać Kolumna Chwały Wojska Polskiego zwieńczona figurą Matki Boskiej Hetmanki Polski. To jest prawdziwy symbol Polski i taki jest związek trwały naszej tradycji, naszego dorobku cywilizacyjnego i naszej wiary – zaznaczył Antoni Macierewicz.

Trzecia refleksja dotyczy kwestii referendum, które ma zdecydować o nowej konstytucji – dodał.

Podniósł to rok temu prezydent, a dzisiaj powtórzył, że referendum ma się odbyć w dniu Święta Niepodległości 10 i 11 listopada. O tym ostatecznie zdecyduje Senat, ale jaka ma być konstytucja, zdecydował to całym swoim działaniem, wysiłkiem, krwią i postawą polski naród. Zdecydował zwłaszcza w ciągu ostatnich dwóch lat, pokazując, jakie wartości są mu najbliższe. Obok wartości religijnych jest to na pewno sprawiedliwość społeczna. Ale jest to także patriotyzm, antykomunizm, budowa silnej polskiej armii z Sojuszu państw Europy Środkowej wraz ze Stanami Zjednoczonymi. To jest przesłanie, jakie naród polski w ciągu tych dwóch lat bardzo wyraźnie podkreślał i bardzo wyraźnie zaznaczył. Warto pamiętać, że jeżeli ma być nowa konstytucja, to te wartości patriotyczne, społeczne i polityczne powinny być jej fundamentem – powiedział Antoni Macierewicz.

RIRM

drukuj