[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Jeżeli zniszczy się WOT, zniszczy się także polską wolę obrony i zwycięstwa, zagwarantowania niepodległości Polski

Jeżeli zniszczy się Wojska Obrony Terytorialnej, zniszczy się także polską i Polaków wolę obrony i zwycięstwa, zagwarantowania niepodległości Polski. Pamiętajmy, że to właśnie obrona granic, obrona jedności narodowej i jednolitości państwa polskiego, jego terytorium, jest konstytucyjnym obowiązkiem polskiej armii – mówił w felietonie „Głos Polski” na antenie TV Trwam i Radia Maryja Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej w latach 2015-2018.

Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że wojsko polskie przez długi czas było poddawane komunistycznej opresji i było używane przez komunistów do realizacji własnych celów.

– Rok 1989 wydawał się – tak jak i dla całego narodu – dla wojska polskiego być wielką szansą, iż zostanie odbudowana prawdziwa armia polska, ta armia polska, która ma tak heroiczne czyny, jak chociażby wielkie zwycięstwo z bolszewikami pod Warszawą w 1920 roku, nie mówiąc już o wspaniałej tradycji z okresu I Rzeczypospolitej i niemniej wspaniałej tradycji walki z najazdem komunistycznym po roku 1945. Ale to wszystko nie może być pustym słowem, to nie może być pustym gestem, to nie może być tylko odświętnym mówieniem o przeszłości polskich bohaterów. To musi zostać wcielone w życie – akcentował polityk.

Odbudowie polskiej armii służyły zmiany wprowadzone przez mnie po 2015 roku – zauważył Antoni Macierewicz.

– Zmiany polegające nie tylko na modernizacji wojska, znaczone tak wspaniałymi osiągnięciami, jak przekazanie polskiej armii znakomitych samobieżnych haubic „Krab”, jak przekazanie znakomitych moździerzy „Rak”. Obie te konstrukcje, zaplanowane jeszcze w poprzednich latach, utknęły w okresie produkcji i wydawało się, że w ogóle ich nie będzie, jak wiele innych poprzednich rządów, które ładnie wyglądały w gazetach, w telewizji, ale mogły się nigdy nie zrealizować. Na to trzeba było determinacji, na to trzeba było także pieniędzy, ale i wielkiego wysiłku polskich inżynierów, zwłaszcza Huty Stalowa Wola, ale nie tylko, wspaniałych zakładów z Tarnowa, Radomia i wielu innych – wskazał były szef MON.

Jako jedną z kluczowych zmian w polskiej armii były regulacje zwiększające przywileje oficerów oraz szeregowych – zwrócił uwagę minister obrony narodowej w latach 2015-2018.

– Nie mniej ważną kwestią było otwarcie możliwości awansu dla młodych oficerów i umożliwienie kontynuowania służby szeregowym korpusu szeregowych, którzy – jak wiadomo – byli wyrzucani ze służby, którym uniemożliwiano służbę w najtrudniejszym ich wieku. Po ich doświadczeniach, po ich olbrzymim zaangażowaniu marnotrawiono cały ten wysiłek. Umożliwienie im pozostania w służbie było bardzo ważnym elementem modernizacji polskiej armii – zaznaczył poseł.

Antoni Macierewicz podkreślił, że wszystkie zmiany dokonane w ramach programu modernizacji polskiej armii scalają Wojska Obrony Terytorialnej, których wspólnym mianownikiem jest patriotyzm.

– Bez Wojsk Obrony Terytorialnej cały ten program byłby tylko oderwanymi fragmentami bez tego, co je wszystkie razem łączy. Razem łączy je patriotyzm, razem łączy je zaangażowanie Polaków w wolę obrony Ojczyzny. To jest istotą Wojsk Obrony Terytorialnej. Jeżeli zniszczy się WOT, zniszczy się także polską i Polaków wolę obrony i zwycięstwa, zagwarantowania niepodległości Polski. Pamiętajmy, że to właśnie obrona granic, obrona jedności narodowej i jednolitości państwa polskiego, jego terytorium, jest konstytucyjnym obowiązkiem polskiej armii – podsumował były szef MON.

 

RIRM

drukuj