fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Działania wywiadowcze Rosji w Polsce od lat są równie intensywne

Musimy uświadomić sobie, że z takim zagrożeniem mamy do czynienia nie tylko z działaniem Rosjan, ale z całym blokiem wschodnim, włączając w to Koreę Północną i Iran. To kraje, które w szczególny sposób działają przeciwko Zachodowi, a w szczególności przeciwko Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom – powiedział w „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam na antenie Radia Maryja poseł PiS Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej. Odniósł się w ten sposób do sprawy Piotra Ś., który jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz rosyjskiego wywiadu.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała mężczyznę, który jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz rosyjskiego wywiadu. Piotrowi Ś. postawiono już zarzuty.

– To raczej dobra, a nie zła wiadomość, bo oznacza, że prewencja działa skutecznie. Należy obawiać się sytuacji, w których do takiego wykrycia nie doszło. W tym wypadku sytuacja była o tyle szybko zabezpieczona, że ten człowiek dopiero deklarował taką chęć współpracy – podkreślił Antoni Macierewicz.

Zdaniem byłego ministra obrony narodowej zainteresowanie Polską ze strony Rosji i jej działania wywiadowcze są stałe i rozpoczęły się jeszcze w czasach komunizmu w Polsce.

– Myślę, że to jest działanie stałe. Było ono bardzo intensywne również w okresie komunistycznym. Poza posiadaniem aparatu wśród ludności polskiej, która była związana z aparatem komunistycznym, Rosja budowała infrastrukturę na wszelki wypadek – zaznaczył.

Większej presji ze strony Rosjan spodziewano się w okresie, kiedy podjęto decyzję o sprowadzeniu do Polski wojsk NATO. Z tego względu kontrwywiad wcześniej przygotował się na możliwość nasilenia się działań rosyjskich.

– Jeżeli chodzi o ich działania w okresie obecności wojsk NATO w Polsce, to jeszcze przed ich przybyciem zostały podjęte skuteczne działania prewencyjne ze strony służb kontrwywiadu wojskowego – wskazał poseł.

W ostatnich latach zatrzymań związanych ze szpiegostwem było kilka. W 2018 roku zatrzymano między innymi pracownika resortu energii.

– Umowa na dostawy gazu z Rosji kończy się w najbliższym czasie. Jest to dla Rosji wielkim wyzwaniem. Oni nie oddadzą tego bez żadnego przeciwdziałania i służby muszą być na to przygotowane – wskazał Antoni Macierewicz.

Z kolei na początku tego roku zatrzymano obywateli Polski i Chin, którzy mieli działać na rzecz wywiadu chińskiego.

– Musimy uświadomić sobie, że z takim zagrożeniem mamy do czynienia nie tylko z działaniem Rosjan, ale z całym blokiem wschodnim, włączając w to Koreę Północną i Iran. To kraje, które w szczególny sposób działają przeciwko Zachodowi, a w szczególności przeciwko Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom – podkreślił.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl