fot. PAP/Ukraine in Crisis

Niebezpieczna sytuacja na Ukrainie

Minionej nocy najcięższe walki trwały w Donbasie, a także w obwodach kijowskim, sumskim i czernihowskim na północy Ukrainy. To już 23. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W Doniecku zbombardowany przez Rosjan został budynek mieszkalny. Na ulicy leżą ciała niewinnych ludzi. Kolejny atak wymierzony był także w Kijów. Do ostrzału doszło w dzielnicy Padół.

– Nie wiemy, czy to bomba, czy rakieta. Nie jesteśmy pewni. Czekamy na jasne informacje od eksperta. Widzimy tu skutki uderzenia tej rakiety. Tam znajduje się przedszkole, na szczęście nikogo nie było w tym przedszkolu.  Sześć budynków uszkodzonych. Nikt nie będzie mógł mieszkać w tych budynkach – powiedział mer Kijowa, Witalij Kłyczko.

Ukraińska służba ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformowała, że na budynek mieszkalny w dzielnicy Padół w Kijowie spadły odłamki strąconej rosyjskiej rakiety. Jedna osoba zginęła, a 19 jest rannych, w tym czworo dzieci.  Bombardowania miały miejsce także w Mariupolu.

– Mój wnuk wyszedł na dwór, wszyscy wyszliśmy na ulicę, a ja zostałam jako ostatnia i wtedy nastąpił wybuch. Zostaliśmy bez niczego. Mieszkamy w piwnicach. To horror. Po co? Powiedz mi – po co? Czego jesteśmy winni? W czyich oczach jesteśmy winni? – powiedziała mieszkanka Ukrainy.

Nad Lwowem unosi się czarny dym. Kilka rosyjskich rakiet uderzyło rano w zakład naprawy samolotów we Lwowie, o czym poinformował mer miasta.

– Zakłady zostały wcześniej zamknięte, dlatego na chwilę obecną nie ma ofiar – wskazał mer Lwowa, Andrij Sadowy.

Gdyby nie działania sił zbrojnych Ukrainy, straty byłyby większe.

Działał system ostrzegania o nalocie. Jestem wdzięczny siłom zbrojnym za reakcję. Przechwycono część pocisków wystrzelonych z obszaru Morza Czarnego – powiedział Ukrainiec.

Wcześniej Rosjanie zaatakowali okolice lotniska we Lwowie. W nocy w Siewierodoniecku i Rubiżnem w obwodzie ługańskim w wyniku rosyjskiego ostrzału zostało zniszczonych ponad 20 budynków. W Charkowie Rosjanie zniszczyli budynek uczelni, uszkodzono także dwa domy mieszkalne w jego sąsiedztwie. Ratownicy mówią o zabiciu jednej osoby i 11 rannych. Z kolei obwodowi chersońskiemu grozi katastrofa humanitarna. Dramatyczna sytuacja panuje w mieście Izium.

Jak poinformował przedstawiciel miejskich władz, Rosjanie kontrolują część miasta, ale wokół niego toczą się walki, przez to od czterech dni niemożliwa jest ewakuacja. Na piątek uzgodnionych zostało dziewięć korytarzy humanitarnych w obwodach sumskim, charkowskim i z Mariupola.  Od początku inwazji na Ukrainę rosyjskie wojska straciły ponad 14 tys. żołnierzy.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl