fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] A. Kwiatkowski: Życie Polaków poza granicami kraju skupia się wokół polskich parafii i polskich szkół

Życie Polaków poza granicami Polski – nie tylko w Stanach Zjednoczonych – coraz bardziej się ogniskuje – skupia się wokół polskich parafii i polskich szkół. Często polskie szkoły są zlokalizowane czy też mają swoje siedziby w obiektach kościelnych – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

W dn. 2-4 marca prezydencki minister Adam Kwiatkowski będzie przebywał z wizytą w Stanach Zjednoczonych, gdzie obchodzone będzie święto gen. Kazimierza Pułaskiego.

W USA gen. Kazimierz Pułaski jest traktowany jako bohater narodowy – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Od 1977 r. w stanie Illinois, gdzie mieszka największa rzesza Polaków i osób polskiego pochodzenia, Dzień Pułaskiego obchodzony jest jako święto stanowe. To bohater Stanów Zjednoczonych. Jako jedna z kilku osób pośmiertnie otrzymała honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych – dokładnie w 2009 r. – wskazał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Obchody Dnia Pułaskiego w Chicago trwają praktycznie trzy dni – dodał.

Świętowanie rozpoczyna się w Domu Podhalan, w społeczności górali, którzy w sobotnie przedpołudnie będą czcili pamięć gen. Pułaskiego, a kończą się w poniedziałkowy poranek dużą uroczystością organizowaną w Muzeum Polskim w Chicago. To bardzo ważne miejsce dla polskiej pamięci, kultury i historii – zaznaczył Adam Kwiatkowski.

Życie Polaków poza granicami Polski – nie tylko w Stanach Zjednoczonych – coraz bardziej się ogniskuje – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

Życie Polaków skupia się wokół polskich parafii i polskich szkół. Często polskie szkoły są zlokalizowane czy też mają swoje siedziby w obiektach kościelnych. Szkoła im. Fryderyka Chopina obchodzi niebawem swoje 40-lecie. To jedna z zasłużonych szkół w okręgu chicagowskim. Musimy robić wszystko, by wspierać rodziców polskich dzieci, by ich przekonywać, że warto się poświęcać. Musimy pamiętać, że te dzieci do polskiej szkoły chodzą w soboty. Kiedy ich rówieśnicy z amerykańskich szkół mają dzień wolny, to oni muszą do polskiej szkoły dojechać i tam się uczyć – powiedział prezydencki minister.

Jako państwo polskie staramy się wspierać rodziców i nauczycieli – podkreślił Adam Kwiatkowski.

Warto przypomnieć, że z inicjatywy rezydenta Andrzeja Dudy została przegłosowana i przyjęta przez polski parlament ustawa, która daje prawo do legitymacji szkolnej dla uczniów polskich szkół poza granicami naszego kraju. Dzięki temu mamy dziś do czynienia z sytuacją, że są oni traktowani w Polsce tak samo, jak ich rówieśnicy, którzy w Polsce chodzą do szkół – dodał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Adama Kwiatkowskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj